Bieganie w grupie

Bieganie to aktywność fizyczna, której wielu się boi, która dla wielu jest niezwykle trudna i wymagająca, ale i która w bardzo szybkim czasie sprawia, że się od niej możemy uzależnić. O ile mówimy o profesjonalnych biegaczach, którzy mają odpowiednio ustalone treningi, o tyle ci zazwyczaj wykonują dane jednostki treningowe samodzielnie. W przypadku jednak, gdy biegamy dla zdrowia, dla kondycji, dla zrzucania zbędnych kilogramów, czy tak po prostu, aby biegać, w takim przypadku aktywność ta uprawiana w grupie okazuje się być jeszcze lepsza i ciekawsza. W tym artykule na tym właśnie chcemy się skupić i pokazać, dlaczego warto biegać z kimś i dlaczego wspólne treningi są tak istotne. A wy preferujecie samotne bieganie ze słuchawkami na uszach, czy może bieg w gronie swoich przyjaciół?

***

Korzyści biegania w grupie

Jeśli chcielibyśmy poszukać paletę zalet związanych z bieganiem w grupie, z pewnością trudno byłoby wymienić je wszystkie. Jakie z nich są tymi najważniejszymi? 

 

  • mobilizacja 

 

Największą korzyścią jest na pewno to, że bieganie w grupie mobilizuje nas do działania. O ile w przypadku, gdy biegamy sami nie zawsze mamy ochotę by wyjść, o tyle mając na uwadze, że jesteśmy umówieni, wychodzimy. Jeśli mamy spotkania biegowe, nie straszny jest nam wiatr, mróz, deszcz, czy upał. Nie ma wtedy złej pogody, nie ma gorszego dnia, złego samopoczucia. Grupa biegowa mobilizuje jak mało kto i tylko dzięki niej jesteśmy w stanie być w pełni konsekwentni w swoich postanowieniach. 

 

  • źródło cennych informacji

 

Kolejną z zalet jest to, że towarzysze nasi są w stanie powiedzieć nam coś, czego my sami nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Jeśli biegniemy samotnie, nie wiemy czy biegniemy dobrze. Nie widzimy jak stawiamy stopy, czy mamy stabilną pozycję, czy nasza technika jest odpowiednia, czy może pozostawia wiele do życzenia. W przypadku, gdy biegniemy z kimś, wówczas ktoś z boku może nam podpowiedzieć, że coś robimy źle. Słuchając się rad bardziej doświadczonych biegaczy jesteśmy w stanie poprawić naszą technikę biegu, osiągać lepsze wyniki, nauczyć się oddychać bez zadyszki. Każda dobra rada to dla nas nauka, a nie krytyka i o tym jak najbardziej powinniśmy pamiętać. 

 

  • zmienność treningów

 

Następną z korzyści jest różnorodność treningów. Bardzo często zdarza się tak, że biegając samemu, biegamy wciąż tą samą trasą, z taką samą prędkością, w takim samym stylu. Każdy trening wygląda praktycznie tak samo. W przypadku, gdy biegniemy z grupą ludzi, wówczas nasze treningi mogą być naprawdę różnorodne. Ciągła zmiana trasy, zróżnicowany teren, różna odległość, bieg wolny lub szybki. Tutaj wciąż mamy coś innego, a to sprawia, że o nudzie i monotonii na pewno nie może być mowy.

 

  • rywalizacja 

 

Następną z zalet jest zdrowa rywalizacja. Jesteśmy już tak stworzeni, że lubimy ze sobą rywalizować. O ile ta rywalizacja jest zdrowa, prowadzi ona do samych pozytywnych aspektów. Jeśli biegniemy samodzielnie, bardzo często odpuszczamy. Uważamy, że nie damy rady, że coś nie jest na nasze siły, że po prostu już nie jesteśmy w stanie czegoś wykonać. Kiedy biegniemy w grupie rywalizujemy. Chcemy być tak samo dobrzy, jak wszyscy. Skoro oni nie odpuszczają, ja też nie mogę. To uczy nas trenowania siły naszej silnej woli i mocnej głowy i na pewno niesie bardzo wiele korzyści, jeśli chodzi o poprawę wyników. 

 

  • ogrom wiedzy

 

Grupa mobilizuje, wspiera, ale także pozwala nam wciąż dowiadywać się czegoś nowego. Jest ona źródłem nowych informacji, inspiracji, jak również i wsparcia. Jeśli czujemy się gorzej, tylko drugi biegacz jest w stanie nas zrozumieć i pocieszyć. Jeśli nie wiemy, jakie buty wybrać, tylko biegacz może pomóc nam dokonać właściwego wyboru. Bardzo często wydaje nam się, że nie możemy biegać w grupie bo biegamy zbyt słabo. Bzdura. Jeśli zaczniemy biegać z grupą ludzi, będziemy pięli się do góry i bardzo szybko zobaczymy efekty. Dostaniemy wiele wskazówek, które wcielając w życie, pozwolą nam biegać dłużej, szybciej i dalej. Czyż więc nie na tym najbardziej nam zależy?

 

  • bezpieczeństwo 

 

Zaletą jest na pewno i samo bezpieczeństwo. Jeśli biegamy na przykład w lesie lub po zmroku, wówczas może stać się nam krzywda. Wystarczy trafić na nieodpowiednie osoby, wystarczy zasłabnąć, czy się zgubić, a wtedy możemy mieć naprawdę duże problemy. Jeśli biegniemy w grupie, mamy wówczas pewność, że zawsze jest obok ktoś, z kim takie bieganie będzie zdecydowanie bardziej raźne i bezpieczne. 

Podsumowanie

Jeśli chcemy biegać w grupie, z pewnością zyskamy dzięki temu naprawdę bardzo wiele korzyści. Jeśli się boimy, spokojnie – to tylko stres związany z czymś nowym. Już po pierwszym czy drugim treningu przekonamy się, że takie bieganie to mnóstwo zalet i żadnych wad. Warto, na pewno warto więc stawiać na bieganie w grupie, bo właśnie ono będzie dla nas najlepsze! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *