Bieganie z obciążeniem

Bieganie pod zawody wymaga specjalnego przygotowania, tak, aby podczas nich móc pokazać pełnię swoich możliwości. Ile damy z siebie na treningach, to zaowocuje potem w formie wyniku na danej imprezie biegowej. Każdy biegacz przygotowuje się zupełnie inaczej, każdy ma ustalony plan treningowy, każdy stawia na takie rozwiązania, dzięki którym może pokonywać granice niemożliwego, wciąż stawiając sobie poprzeczkę wyżej i wyżej.

Jedną z opcji, jakie wykorzystuje wielu ludzi trenujących jogging jest bieganie z obciążeniem, które stanowi jedną z form przygotowania do zawodów, szczególnie tych długodystansowych i bardzo wymagających. Samo bieganie to jedna jednostka treningowa, z kolei ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które poprawiają też wytrzymałość i zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji to drugi element, który w połączeniu jednego z drugim może dać wymagane efekty.

W jakim celu biegamy z obciążeniem?

Osoby, które decydują się na bieganie z obciążeniem chcą przede wszystkim urozmaicenia treningów, które jest później przydatne w trakcie danego biegu. W czym się ono przydaje? Sprawdza się przy pokonywaniu stromych wzniesień przełajowych, pomaga organizmowi być bardziej wytrzymałym, szczególnie na zawodach przełajowych i ultra maratonach górskich. Trenowanie z obciążeniem wzmacnia cały organizm i na pewno pozwala mu zyskać większą siłę i możliwość poradzenia sobie w najtrudniejszych nawet warunkach.

Zalety biegania z obciążeniem

Jeśli decydujemy się biegać z obciążeniem, dodatkowy balast jest przede wszystkim treningiem oporowym, a więc musimy wzmocnić nasze mięśnie na tyle, by mogły sobie one radzić w trudnych warunkach. Biegając w określonych biegach, często nie mamy wpływu na różnorodne czynniki, w tym na wiatr, na śnieg, na dużą ilość piasku, czy strome już szczyty. Biegając w normalnych warunkach z obciążeniem, pozwalamy niejako organizmowi przystosować się do dużo bardziej ciężkich warunków niż te, które mamy na co dzień na treningach. Obciążenie pozwala nam pracować nad koordynacją ruchową, poprawia naszą szybkość, jak również i wytrzymałość. Z takim obciążeniem jesteśmy przede wszystkim silniejsi.

Jaką formę może przyjąć obciążenie w trakcie biegania?

Jednym z rozwiązań są ciężarki na nogi, które nakłada się wokół kostek nóg. Biegniemy i jest bardzo ciężko, a kiedy je ściągniemy czujemy, jakbyśmy lecieli. Trzeba jednak pamiętać, że bieganie takie nie powinno trwać długo, aby nie przeciążać zbyt mocno stawów skokowych i kolanowych. Dobrze jest wykonać na przykład kilka przyspieszeń powtórzonych 5 – 10 razy, w zależności od tego jak się czujemy.

Innym rozwiązaniem są pasy, które pozwalają uzyskać lepsze efekty treningu. Dzięki nim możemy regulować ciężar, dopasowując go do naszych możliwości. Na początku należy postawić na delikatne obciążenie i kiedy organizm się do niego przystosuje, wówczas postawić na większy ciężar, trenując z nim systematycznie, ale niezbyt długo i ciężko.

Bardzo popularną formą obciążenia jest kamizelka, w której to także możemy regulować ciężar, w zależności od naszych możliwości i predyspozycji. Z kamizelką można biegać i na długich i na krótkich dystansach, można stosować trening plyometryczny, jak również i siłę eksplozywną. Początkowo warto biegać z taką kamizelką raz w tygodniu, a kiedy organizm się przyzwyczai, zwiększyć ciężar i ilość biegów z obciążeniem.

Mniej popularny, ale równie skuteczny jest spadochron, z którym biegając musimy pokonać opór powietrza. Jeśli będziemy biegać pod wiatr, ten trening będzie jeszcze bardziej wymagający. Oprócz samej siły zyskujemy także stabilizację, szczególnie ważną przy podmuchach z boku.

Opona to także fajny sposób na zwiększanie siły. Takie rozwiązanie sprawdza się głównie wśród biegaczy górskich, jak również i narciarzy. W tym przypadku bardzo ważne jest to, abyśmy właściwie obciążyli oponę i przytwierdzili ją linką do pasa na biodrach. Nie powinna ona podskakiwać w terenie i powodować dyskomfortu.

I na koniec, warto pamiętać, że podczas biegania pracują nie tylko nogi, ale również i ręce. Dobrze jest biegać z małymi hantlami lub obciążeniami na nadgarstkach do 0,5 kg. Są dobrym rozwiązaniem zarówno na długich biegach, jak również i na interwałach.

Zadając sobie pytanie – czy biegać z obciążeniem jesteśmy przekonani o tym, że tak. Tylko w ten bowiem sposób nasz organizm jest w stanie przygotować się do warunków, w jakich przyjdzie mu się zmagać podczas wyścigów w różnego rodzaju zawodach biegowych. Jeśli decydujemy się na taką formę treningu, powinniśmy przede wszystkim postawić na dobrą, solidną rozgrzewkę, zanim jeszcze założymy obciążenia. Dzięki temu bowiem przygotujemy organizm do dużego wysiłku. Ważne jest to, aby obciążenie zawsze było rozłożone równolegle, bez względu na to, jaką ich formę wybierzemy. Sam trening z obciążeniem nie powinien trwać zbyt długo, aby nie obciążać zbyt mocno mięśni i kręgosłupa. I co ważne – obciążenie stosujemy, jeśli jesteśmy już bardziej doświadczeni w bieganiu. Dla początkowych amatorów joggingu w żadnym wypadku nie jest to wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *