
Często spacerując alejami parków lub uprawiając jogging możemy zobaczyć biegaczy trenujących ze swoimi pupilami. Czworonogi są bardzo często wiernymi towarzyszami dla bardzo dużego procenta osób uprawiających bieganie. Dlaczego bieganie z psem jest idealnym rozwiązaniem? Bo to partner, który ma zawsze dla nas czas, który bez względu na porę jest zawsze gotowy na trening i który towarzysząc nam podczas biegania, może sprawić, że trening będzie jeszcze przyjemniejszy.
Należy jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych zasad, aby bieganie z czworonogiem okazało się być skuteczne i odpowiedzialne. O czym więc należy pamiętać?
***
Często wydaje się wielu osobom, że biegając z psem męczymy zwierzę i narażamy go na poważne dolegliwości. Nic bardziej mylnego. Pies jest w stanie osiągnąć prędkość 50 km/ h, czyli taką, której nie jest w stanie osiągnąć człowiek. Dla psa bieganie z człowiekiem to przebieżka i prawdziwa przyjemność oraz zabawa. Trzeba jednak przy takim bieganiu pamiętać o kilku kwestiach.
- Dystans dla psa
Choć pies uwielbia ruch i potrafi osiągnąć duże prędkości, podobnie jak człowiek musi regularnie trenować i przygotowywać się do coraz dłuższych treningów. Nie można pozwolić psu, który wcześniej nigdy z nami nie biegł, od razu pokonać dystans półmaraton, bo jest to po prostu niemożliwe. Po kilku kilometrach u psa temperatura gwałtownie wzrasta, a to sprawia, że może to okazać się bardzo niebezpieczne w skutkach.
- Odpowiednie nawodnienie i odżywianie
Pies, który biega potrzebuje odpowiedniego pożywienia, dostatecznej ilości białka i tłuszczu. Ilość pokarmu powinna być dopasowana do wysiłku psa. Zupełnie inaczej karmimy go w dni, gdy nie biega, a inaczej wtedy, gdy będzie wykonywał z nami trening. Najlepiej podać psu ¼ porcji przed treningiem i ¾ porcji po treningu, z czego przedtreningowe jedzenie najlepiej dać około trzy godziny przed treningiem. I co ważne, przed rozpoczęciem biegania pies powinien się wypróżnić.
- Zakup odpowiednich akcesoriów do biegania
Jeśli chcemy z psem biegać regularnie, należy wyposażyć się w odpowiednią smycz, linę lub specjalny pas i linę do dog trekkingu w szelkach. Jeśli pies jest niebezpieczny, konieczny jest także kaganiec, ale odpowiednio dobrany, aby podczas biegu czworonóg mógł odpowiednio oddychać.
Jak zaczynamy treningi z psem?
Najpierw spacerujemy. Pies powinien załatwić potrzeby fizjologiczne, powinien być około trzy godziny po posiłku. To, jakim tempem będziemy biec i ile kilometrów zależy tak naprawdę od predyspozycji psa, jak również i od samej kondycji. Na początku dobrze jest zrobić około 2 – 3 km, a następnie powoli i stopniowo ten dystans zwiększać. I na koniec należy pamiętać o wyciszeniu, a więc spowalniamy, aż w końcu przechodzimy do marszu.
Po skończonym treningu konieczne jest podanie psu wody, aby ten mógł się odpowiednio nawodnić. Po około godzinie warto podać czworonogowi energetyczną przekąskę.
I tak na zakończenie:
Bardzo ważne jest to, jakiej rasy jest nasz pies. Jedne psy stworzone są do tego, żeby biegać, inne niekoniecznie. Nie można na siłę zmuszać czworonoga do biegania, gdyż może to skończyć się poważnymi w skutkach konsekwencjami. Należy pamiętać o odpowiedniej formie podawania posiłków w kwestii godzin i samej ich ilości. Konieczna jest oczywiście rozgrzewka, a następnie bieg dostosowany do możliwości psa. Czy to wszystko? Jeszcze nie! Dobrze jest dostosować teren do potrzeb psa. Lepiej biegać w lesie, po polach i na miękkim terenie, niż po asfalcie. Trzeba pamiętać o odpowiednim sprzęcie dla psa. Po powrocie do domu dobrze jest zobaczyć, czy nas pies nie ma kleszczy. I na koniec, tak jak dla nas ludzi, tak również i dla samych psów regeneracja jest jak najbardziej wskazana.
A tak w ogóle przed rozpoczęciem z psem przygody biegania, warto wybrać się z nim do weterynarza, by można go było dokładnie zbadać i by lekarz określił, czy nasz pies ma predyspozycje i możliwości do tego, by stać się naszym biegowym partnerem.