Bieganie z pulsometrem

Bieganie z pulsometrem stało się niezwykle popularne. Dla wielu jest to obowiązkowy gadżet, który towarzyszy biegaczom i podczas treningów i w trakcie zawodów. Dla wielu informacje, które przekazuje nam pulsometr są sposobem na to, by móc poprawić formę i zyskać jeszcze lepszą kondycję. Dziś chcielibyśmy zająć się tematem pulsometru próbując odpowiedzieć sobie na pytanie – czy jest to zabawka, czy może doskonały sprzęt, niezwykle pomocny przy bieganiu.

***

Pulsometr może być gadżetem dla każdego, aczkolwiek nie każdy musi z niego korzystać. Sprawdza się u osób, którym zależy na rejestrowaniu tętna, na pilnowaniu zakresów, czy analizowaniu treningów. Taki sprzęt dla biegacza na pewno stanowi doskonałe rozwiązanie wśród ludzi wykonujących podczas treningów interwały, podbiegi, czy biegi tempowe, bowiem w takich działaniach tętno odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli biegamy amatorsko, powoli, bez większej ,,spiny”, używanie pulsometru nie jest konieczne, ale możliwe do wykorzystania.

Jakie funkcje pełni pulsometr?

Podstawowym jego zadaniem jest badanie tętna w danej chwili, a więc w trakcie biegu. Co więcej, urządzenie wyznacza nasze tętno maksymalne, które w trakcie biegu warto kontrolować i się do niego w pełni dostosowywać. Biegając z pulsometrem możemy po zakończonym treningu analizować udział procentowy naszego biegu w danych strefach. Wybierając pulsometr z najwyższej półki mamy możliwość na podstawie jego odczytów ocenić naszą wydolność, czy nawet spadek formy. Co jeszcze może zaoferować nam ten gadżet uwielbiany przez biegaczy? Pulsometr mierzy całość trasy i poszczególne odcinki, rejestruje nasz dystans na mapie, wysokość nad poziome morza, ilość spalonych kalorii, a także ilość kroków na minutę, czy inne funkcje w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy.

Na jaki pulsometr postawić?

Wybór jest naprawdę bardzo duży i z całą pewnością wszystko zależy od tego, na jaką kwotę możemy sobie pozwolić, jeśli chodzi o jego zakup. Jedne pulsometry mogą kosztować nas około 300 zł, a inne blisko 2000 zł. W przypadku biegaczy amatorów wystarczy klasyczny pulsometr z podstawowymi funkcjami, jeśli zaś chodzi o osoby trenujące zawodowo, wtedy można pozwolić sobie na produkt z górnej półki.

Połączenie pulsometru z aplikacją sportową

Lubimy wszystko mieć w jednym miejscu, mając możliwość wglądu w to, jak wygląda nasza aktywność. Jeśli decydujemy się na pulsometr, zwróćmy uwagę na to, czy daje on nam możliwość współpracy z programem, jaki obsługujemy. Dzięki aplikacjom rywalizujemy z innymi, możemy porównać swój progres, postawić na profesjonalne treningi. Łączność, a więc kompatybilność to rzecz priorytetowa.

Jak rozpocząć bieganie z pulsometrem?

Pulsometry kupowane przez nas do kontrolowania naszego biegania składają się zazwyczaj z zegarka, paska do czujnika tętna, z czujnika tętna, a także z ładowarki. Dzięki dołączonej instrukcji obsługi, krok po kroku wykonujemy określone zadania. Zakładamy profil w zegarku na podstawie którego pulsometr będzie wskazywał nam konkretne parametry. Jeśli to zrobimy, wówczas przypinamy czujnik tętna do paska, zakładamy go na klatkę piersiową, bierzemy zegarek i ruszamy.

Kiedy decydujemy się korzystać z pulsometru podczas biegania, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze przed rozpoczęciem treningu patrzymy, czy wszystko jest ze sobą odpowiednio podłączone. Po drugie, wychodząc na trening poczekajmy aż sygnał GPS złapie sygnał, co czasami trwa kilka chwil. Jeśli konieczne jest użycie specjalnego żelu przez założeniem paska – zróbmy to. I co istotne, dokładnie analizujmy nasze pomiary po treningu, ale jeśli pojawiają się znaczące odstępstwa od normy w określonych momentach, a mi sami podczas biegu nie zauważyliśmy u siebie zmian, nie powinniśmy się na tym skupiać, bo pulsometry bardzo często ukazują małe błędy w pomiarach.

Jeśli o to wszystko zadbamy, bieganie z pulsometrem będzie pod pełną kontrolą i z pełnią przyjemności dla każdego z nas. Warto sprawdzić również, jakie opaski będą wartościowe na treningu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *