Bieganie – co daje?

Moda na bieganie w pełni. Wciąż widzimy ludzi przemierzających ulice miast, alejek w parkach, czy ścieżek w lasach. Ogromna popularność biegów, wciąż nowe zawody biegowe, stale rosnąca liczba tych, którzy załapali bakcyla biegowego i wprowadzili ten rodzaj aktywności w swoje życie. Jogging – dlaczego warto na niego stawiać, co nam daje, dlaczego to sport, który warto wybierać? Dziś pokażemy, że bieganie wpływa pozytywnie na całe ciało człowieka i to na wielu płaszczyznach. Mamy nadzieję, iż tych biegających uświadomimy, że dobrze postąpili biegając, a tych, którzy jeszcze nie zaczęli przekonamy, że warto zrobić to już, teraz, zaraz…

***

Chcąc dziś dokładnie prześledzić temat biegania pod względem efektów, jakie niesie warto zwrócić uwagę na tę aktywność fizyczną, jako na sport, który działa na naprawdę wielu polach, niosąc szereg zalet zarówno dla naszego wyglądu, dobrego samopoczucia, nienagannej pracy narządów, czyli tak naprawdę do pełni zdrowia każdego dnia!

Już po kilku tygodniach regularnego biegania można odkryć, jak wiele ten sport daje przyjemności i jak dużo można dzięki niemu zyskać. To, co w sposób szczególny w tej aktywności jest cenne to właśnie ta kwestia pracy całego ciała. Intensywna praca mięśni nóg, aktywacja mięśni ramion rąk, brzucha, czy pleców. Kiedy biegniemy, pracuje całe nasze ciało!

Jogging – co daje, na co wpływa…

Mówiąc o zaletach joggingu, na pewno warto wziąć pod lupę wszelkie możliwe aspekty związane z całym naszym organizmem.

  • Po pierwsze, jogging rozbudowuje nasze mięśnie

Jeśli biegamy, wzmacniamy nasze mięśnie, szczególnie prosty i dwugłowy uda, mięśnie pośladków, jak również i mięsień piszczelowy. Nieprawdą jest, że podczas klasycznego biegania rozbudowują się mięśnie ud i łydek, co dla wielu kobiet stanowi główny odstraszasz biegania. Normalne bieganie, bez przeszkód czy biegania w górach doskonale działa na mięśnie, ale znacząco ich nie rozbudowuje. Obalamy mit, że bieganie spala mięśnie, ale w przypadku gdy biegamy spokojnie i na dystansach do 10 kilometrów. Jeśli jednak stawiamy na biegi długodystansowe, a do tego nie zadbamy o odpowiednią dietę, wówczas możemy te nasze ciężko wypracowane na siłowni mięśnie palić, doprowadzając do spadku masy mięśniowej. A będąc w temacie joggingu i mięśni warto pamiętać, że bieganie nie wpływa bezpośrednio na rozwój mięśni. Nie zyskamy poprzez treningi większego bicepsa, rozbudowanej klatki piersiowej, czy kaloryfera na brzuchu. Jogging pozwala schudnąć odkrywając te mięśnie, jeśli oczywiście odpowiednio dbamy o ich wzrost na przykład poprzez wykonywanie treningów siłowych.

  • Po drugie, jogging pozwala nam schudnąć

Jak jogging wpływa na nasz wygląd? Doskonale! Biegając spalamy kalorie, a więc i tym samym dążymy do zrzucenia kilku zbędnych kilogramów i do utrzymania wagi, na jakiej nam zależy. Jedni biegają żeby chudnąć, inni żeby pozwolić sobie więcej zjeść. Podczas biegania spala się największa ilość kalorii, bowiem w tym czasie pracuje największa ilość mięśni. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie samo bieganie jest tutaj istotne, ale to jak biegamy. Lepiej biegać wolniej, a dłużej, bowiem tkanka tłuszczowa zaczyna spalać się dopiero po około 40 minutach treningu. Wcześniej organizm czerpie energię z węglowodanów, jakie dostarczymy do jego organizmu. Godzina biegania to 400 – 700 kalorii, w zależności od naszej wagi i intensywności treningu. Początkowo warto postawić na trucht i możliwie jak najdłuższy czas biegania, potem warto wprowadzić do tej aktywności interwały, jak również i bieganie po schodach, pod górki, w lesie, na trudnym podłożu. Im trudniej, tym więcej kalorii nasz organizm spala.

  • Po trzecie, działa jak antydepresant

Prawdą jest, że jogging działa nie tylko na nasz wygląd, ale również i na nasze samopoczucie. Aktywność wyzwala endorfiny, czyli hormony, które uśmierzają ból i serotoninę, która odpowiedzialna jest za uczucie zadowolenia i szczęścia. Biegając odprężamy się, zapominamy na chwilę o problemach, przestajemy myśleć o rzeczach złych, ale skupiamy się na tym, co tu i teraz. I choć bardzo często w trakcie treningu jest trudno, choć mamy serdecznie dość, to uczucie po jest po prostu nie do opisania. Jogging pozwala nam rozładować emocje, jest sposobem na stres, na problemy i kłopoty. Wystarczy godzina dziennie tej aktywności, by móc spojrzeć na życie z zupełnie innej strony.

  • Po czwarte, wpływa na nasz stan zdrowia

Nie każdy zdaje sobie sprawę  z tego, że bieganie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Zwiększa się pojemność naszych płuc, rozrasta się sieć naczyń kapilarnych, obniża się ciśnienie, wzrasta objętość krwi. Co więcej, zwiększają się zapasy energetyczne, obniża się stężenie złego cholesterolu, a wzrasta poziom tego dobrego. Jesteśmy bardziej odporni, mamy lepszą kondycję, czujemy się dotlenieni, jest w nas więcej energii. Bieganie pozwala nam cieszyć się dobrym zdrowiem każdego dnia. Co jogging daje nam jeszcze dobrego? Zmniejsza się wypłukiwanie soli mineralnych z kości, tętnice są bardziej elastyczne, wzrasta objętość serca.

Czy warto biegać? Oczywiście, że tak! Jeśli postawimy na trening biegowe rano, przyspieszymy nasz metabolizm, sprawimy, że organizm pobudzi się do życia i przez cały dzień będzie pracował na wysokich obrotach. Jeśli zaś wybierzemy bieganie wieczorne, to odpręży nas i pozwoli nam po całym, ciężkim dniu oddać się błogiej przyjemności. Bez względu kiedy, jak często, jak długo i w jaki sposób – bieganie to aktywność jaką warto wprowadzić w swoje życie!