Czy warto biegać w smogu?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, kiedy bieganie stało się tak bardzo popularne, na rynku pojawiły się maski antysmogowe, dostosowane do potrzeb osób aktywnych, które mimo trudnych, zimowych warunków trenują, ćwiczą i aktywnie spędzają czas. Maska antysmogowa w okresie grzewczym, gdy nie mamy możliwości biegania w lesie stanowi najlepszy wybór, by móc ochronić się przed działaniem smogu na nasz organizm. Jak działa? Czy warto z nią biegać? Dlaczego jej obecność może okazać się być dla nas zbawienna?

*

Las to najlepsze środowisko dla każdego biegacza. Nie zawsze jednak mamy możliwość, by tam trenować, dlatego też zimą, gdy zaczyna się sezon grzewczy, bieganie w mieście stanowi dla większości biegaczy nie lada wyzwanie, jak również i ogromne ryzyko dla ich zdrowia. Jakość powietrza jesienią i zimą jest w miastach po prostu fatalna. Ogrzewając budynki i to zazwyczaj słabej jakości opałem, wpływamy na to, czym oddychamy i co dociera do naszych płuc. Biegając, zamiast świeżego powietrza, wdychamy zawiesinę związków chemicznych, pyłów, jak również i mgły. Dla osób uprawiających sport na świeżym powietrzu w okresie zimowym, smog stanowi jeszcze większy problem, gdyż pod wpływem na przykład biegu, zwiększa się pobór większej ilości powietrza. Przyspiesza się oddech, a więc częściej powietrze wdychamy i wydychamy, niż w przypadku, gdybyśmy tej aktywności nie wykonywali. Z każdym wdechem do wnętrza organizmu dociera coraz więcej szkodliwych związków. I tutaj pojawia się produkt, z którego z roku na rok korzysta coraz większa grupa biegaczy – maska antysmogowa. Dziś widok osób biegających w maskach na twarzy nie jest dla nas dziwny. Biega tak coraz większa grupa osób i tym samym też zapotrzebowanie na ten produkt jest tak duże, że wciąż pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. 

Jakie działanie ma taka maska antysmogowa? Jest to rozwiązanie w taki sposób skonstruowane, które dzięki specjalnym filtrom blokuje przepływ związków chemicznych. Dzięki takiej masce powietrze jest od nich oczyszczone i trafia do naszych płuc w ,,świeżej postaci”. Początkowo projektowane dla zwykłych ludzi chcących ochronić się przed smogiem, dziś stanowią główny produkt właśnie dla biegaczy. Wciąż toczą się na ich temat dyskusje, stale powstają nowe projekty. Zmienia się sposób ich uszczelnienia wokół nosa i ust, zwiększa się komfort ich noszenia, czy też skuteczność działania zaworów. Ich odpowiednie działanie stanowi element nadrzędny, na jaki w sposób szczególny należy zwrócić uwagę. Te najlepsze maski antysmogowe oczyszczają powietrze, filtrują je, a jednocześnie odprowadzają na zewnątrz, tak, by usuwać ciepło i wilgoć, jaka pod wpływem oddychania gromadzi się pod maską. 

Wybór odpowiedniej maski antysmogowej

Każda maska jest inna i w zależności od producenta oferuje nam nieco inną jakość. Jeśli chcemy zdecydować się na taki produkt, najważniejszym elementem powinno być to, by była ona jak najlepsza, prawda? Duże znaczenie ma aspekt sportowy. Nie każda bowiem maska nadaje się do biegania, dlatego też jeśli chcemy dokonać wyboru, powinniśmy przede wszystkim na tym aspekcie skupić się w sposób szczególny. Jakie elementy są najważniejsze? Co stanowi podstawę?

  • maska musi dobrze przylegać do twarzy
  • materiał filtracyjny musi spełniać określone normy
  • maska musi zapewniać nam pełen komfort jej noszenia
  • maska musi gwarantować nam swobodne oddychanie
  • maska powinna dawać nam możliwość swobodnego rozmawiania
  • dobrze, by maska współgrała na przykład z okularami

Każdy element ma tak naprawdę bardzo duże znaczenie. Musimy sprawdzić, czy materiał filtracyjny można łatwo wymienić i ile on kosztuje. Musimy zwrócić uwagę, czy nic nas nie ociera i nie powoduje dyskomfortu. Zakładając maskę, mamy czuć się w niej dobrze i to właśnie stanowi element nadrzędny. Mając do wyboru danej rodzaj maski, w sposób szczególny musimy skupić się na tym, co najważniejsze, a więc na odpowiednich filtrach i zaworach. W zależności od tego, gdzie biegamy, konkretna maska antysmogowa będzie sprawdzała się w swojej roli. Podstawą jest dobrać taki jej rodzaj, by zwrócić uwagę na wielkość usuwanych cząstek, na ich filtrację, ale również i na absorbowanie gazów oraz pary. 

Działanie materiału filtracyjnego

Materiał filtracyjny można podzielić na dwie grupy. Pierwsza usuwa cząstki stałe, jakie zawieszone są w gazie. Są to produkty pochodzące z emisji spalin, pyłki kwiatów i różnorodnych roślin. W tym przypadku  taki materiał filtracyjny jest naładowany elektrostatycznie, a więc te wszystkie cząstki są przez niego przyciągane i w ten sposób zatrzymywane, co sprawia, że do płuc dociera już w pełni oczyszczone powietrze. Druga grupa, to filtry, które wykorzystują węgiel aktywny. Ten blokuje gazy i pyły, a także toksyny, takie jak chociażby dym tytoniowy, pleśń, kurz oraz wspomniany smog. Jeśli chodzi o wymianę filtrów, w zależności od tego, jaki wybierzemy jej rodzaj, może on cieszyć się dłuższą lub krótszą przydatnością. W większości modeli jest to okres sześciu tygodni, jednak jeśli biegamy w bardzo zanieczyszczonym środowisku, żywotność takiego filtra będzie zdecydowanie krótsza. 

A oprócz filtrów duże znaczenie mają także zawory. W zależności od modelu, w każdej masce może być inna ich ilość. Ich zadaniem jest odpowiadanie za gospodarkę powietrzem, kiedy oddychamy. Maski dla biegaczy powinny mieć takie zawory, by dawały one minimalny opór, a więc przepuszczanie tej optymalnej ilość powietrza, jaką potrzebujemy podczas każdego wdechu, przy jednoczesnym usuwaniu ciepła i wilgoci podczas wydechu. Maska antysmogowa do biegania powinna być lekka i idealnie dopasowana do twarzy biegacza. 

Bieganie w masce zimą

Sama maska antysmogowa ma za zadanie przede wszystkim chronić nas przed smogiem, który tworzy się podczas sezonu grzewczego. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że może być ona niezwykle przydatna podczas mroźnych dni, gdy temperatury spadają poniżej zera lub gdy pojawia się także nieprzyjemny wiatr. Biegając w masce, otrzymujemy doskonałą izolację od środowiska zewnętrznego. Taki sprzęt radzi sobie zdecydowanie lepiej, niż nałożenie na twarz na przykład komina. Maska na twarzy zimą daje możliwość utrzymania określonego ciepła z wydychanego powietrza. Zimne powietrze miesza się wewnątrz maski z ciepłym i odpowiednio ogrzane, dopiero w takiej postaci trafia do naszych górnych dróg oddechowych. Czy biegając w masce możemy odczuwać większy dyskomfort w oddychaniu? Z pewnością w jakiś sposób na pewno, ale zazwyczaj zależy to od doboru maski, jak również i samego przyzwyczajenia. Pierwsze biegania z maską mogą wydawać nam się bardzo uciążliwe, jednak po szybkim czasie można zauważyć zdecydowanie większą poprawę. Dobierając maskę do siebie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wspomniane wyżej zawory, tak aby zwiększyć przepustowość powietrza maksymalnie. 

Podsumowanie

Kiedy stoimy przed wyborem odpowiedniej maski, z całą pewnością musimy wziąć pod uwagę kilka modeli, tak, aby móc je porównać, zobaczyć ich parametry i na tej podstawie dokonać odpowiedniego wyboru. Prawdą jest, że smog to ogromny wróg dla każdego, a dla biegacza szczególnie. Może on uniemożliwić wykonanie treningu i znacząco wpłynąć na nasze zdrowie, ale również i długość samego życia. W przypadku dobrej jakości masek, koszt 200 – 300 zł nie jest na tyle duży, by nie móc sobie na niego pozwolić. Przecież tutaj w grę wchodzi nasze zdrowie i życie, a czyż może być coś bardziej cennego? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *