Czy zauważyłeś, że po długim biegu kilka Twoich paznokci u nóg pulsuje, jakby były na nich siniaki? Jeśli tak zapewne zastanawiasz się co należy zrobić, aby temu zapobiec. Pomocne jest zrozumienie przyczyn bólu paznokci, a także metod leczenia, które przywracają stopom prawidłowy stan.
Dlaczego w ogóle odczuwasz ból paznokci?
Obolałe paznokcie mogą boleć, szczególnie gdy na nie naciskasz na nie. Mogą również boleśnie pulsować, bez żadnego nacisku. Ponadto mogą wystąpić problemy ze stopami, takie jak krwiaki pod paznokciami (które zwykle rozpoczynają się od pulsujący ból w paznokciach ), pęcherze lub drętwienie stóp.
Często paznokcie u nóg mogą boleć i pulsować po biegu, ponieważ przy każdym kroku palce u nóg uderzają o czubek buta. Najczęściej zdarza się to przy zbieganiu ze wzniesień.
Istnieje kilka elementów, które mogą szczególnie wpływać na ból paznokci po biegu:
- Twoje buty są za duże lub zbyt luźne. W takim wypadku z każdym krokiem Twoja stopa może się bardziej przesuwać w bucie. Może to przyczynić się do większego nacisku na paznokcie u stóp podczas każdego kroku.
- Twoje buty są za małe. Twoje buty do biegania powinny być o połowę do pełnego rozmiaru większe niż normalny rozmiar buta, ponieważ Twoje stopy nieco puchną podczas biegania (szczególnie podczas długich biegów) i potrzebujesz więcej miejsca w czubie buta.
Jak wyleczyć ból paznokci?
Kiedy zaczną boleć Cię paznokcie najlepiej zrobić kilka dni przerwy od biegania, dając im czas na regenerację.
W przypadku pojawienia się zaczerwienienia lub nasilenia bólu, mimo przerwy należy udać się do lekarza, aby upewnić się, że w paznokieć nie wdała się infekcja, szczególnie grzybicza.
Jeśli zauważysz u siebie czarny paznokieć – nie panikuj. Nawet w przypadku zejścia paznokcia, ten może się zregenerować. Należy wtedy zapewnić mu komfort podczas chodzenia w butach i pozwolić mu się bezproblemowo zregenerować.
Zapobieganie
Istnieje kilka różnych sposobów aby uniknąć bólu paznokci po biegu.
Sprawdź dopasowanie buta
Pierwszym krokiem, aby zapobiec bólom paznokci u stóp, jest sprawdzenie dopasowania butów. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje obecne buty do biegania mają odpowiedni rozmiar, sprawdź ułożenie swojego dużego palca mając założony but. Jeśli jest dociśnięty bezpośrednio do przodu buta, są za małe.
Innym prostym sposobem sprawdzenia dopasowania jest wyjęcie wkładki buta i postawienie na niej swojej stopy. Jeśli jakakolwiek część palców u nóg zwisa z końca wkładki, buty do biegania są za małe.
Zainwestuj w nowe buty
Jeśli podejrzewasz, że Twoje buty nie są prawidłowo dopasowane, najlepiej zainwestuj w nową parę. Kupując buty do biegania, udaj się do specjalistycznego sklepu dla biegaczy i poproś sprzedawcę o prawidłowe zmierzenie stóp.
Nawet jeśli myślisz, że znasz swój rozmiar buta, Twoje stopy mogą stać się przez bieganie szersze i dłuższe, nawet jako osoba dorosła. Regularnie sprawdzaj swój rozmiar buta.
Podczas przymierzania butów wypróbuj kilka różnych par. Większość nowych butów czuć bardzo dobrze, gdy po raz pierwszy je przymierzasz. Jeśli czujesz jakikolwiek ucisk lub tarcie na stopie – wyobraź sobie co będziesz mógł czuć po kilku, lub kilkunastu kilometrach ciągłego biegu. Nową parę butów do biegania najlepiej jest też przymierzyć po długim biegu lub na koniec dnia, gdy stopy są już opuchnięte przez cały dzień chodzenia.
Wybierz grubsze skarpetki
Jeśli Twoje buty są nieprawidłowo dopasowane, możesz założyć grubsze skarpety do biegania. Możesz nawet założyć dwie pary skarpet. Specjalne techniki sznurowania mogą również pomóc w lepszym dopasowaniu butów.