Dlaczego warto biegać?

Bieganie stało się na przestrzeni ostatnich lat bardzo modne. Biega coraz większa grupa osób. Organizowanych jest coraz więcej biegów. Ludzi uprawiających jogging możemy zobaczyć na każdej niemal ulicy, na ścieżkach w lesie, rano jadąc do pracy, czy wieczorem wracając z zakupów. Bieganie jest aktywnością bardzo popularną, lubianą, ale przez wielu uważaną za trudną, by móc na nią postawić. Nic bardziej mylnego. Biegać może każdy, ale w swoim tempie, w swoim czasie i z określoną ilością kilometrów. A, że warto – pokażemy to w tym właśnie artykule. Zapraszamy.

***

Dlaczego warto zacząć biegać?

 

 • Bieganie jest ogólnodostępne

 

Nie potrzebujemy karnetu na siłownię, nie musimy inwestować w drogi sprzęt, czekać na odpowiednia porę. Wystarczy sportowe ubranie i ta rzecz ważna – odpowiednie buty, by bez względu na porę roku, czy też porę dnia, móc wyjść na świeże powietrze i pokonać swoje pierwsze kilometry. Wyznaczamy sobie określoną trasę i po prostu ruszamy. Pamiętajmy tylko o tym, by wszystko robić krok, po kroku. Najpierw przebiegnijmy 1 kilometr, albo postawmy na przeplatanie marszu z bieganiem, a wtedy z pewnością będzie nam łatwiej zacząć i z każdym kolejnym tygodniem taki dystans wydłużać. 

 

 • Bieganie daje możliwość poznawania cudownych ludzi

 

Prawdą jest, że bieganie może dać nam cudownych przyjaciół, jakich nie poznaliśmy nigdy wcześniej. Tacy ludzie mają wspólne pasje, wspólne tematy do rozmów, mają mnóstwo energii, są spragnieni życia. Nie siedzą, nie narzekają, nie marnują życia na nic nie robienie. Wśród biegaczy można znaleźć prawdziwe dusze towarzystwa, z którymi spędzanie czasu będzie po prostu prawdziwą przyjemnością.

 

 • Bieganie jest proste

 

Tutaj nie trzeba żadnych kursów, pomocy instruktorów, czy trenerów. Biegać tak naprawdę umie każdy, tylko nie każdy wie, jak się za to zabrać. Ten sport jest jednym z najbardziej prostych, jakie możemy wybrać. Po prostu wystarczy ruszyć, by nogi same nas poniosły, ale jak daleko i z jakim tempem, zależy już od naszej kondycji. Pamiętajmy jednak, że trudne są zawsze początki, a potem z każdym kolejnym treningiem wzrasta zarówno chęć, jak również i nasze możliwości. 

 

 • Bieganie daje możliwość przebywania z samym sobą

 

Biegając, mamy możliwość przebywania z samym sobą. Biegnąc, możemy przemyśleć pewne sprawy, możemy się wyciszyć, uspokoić, nabrać dystansu do pewnych rzeczy. Jeśli idziemy biegać samemu, mamy wystarczająco dużo czasu, by móc spojrzeć na swoje życie z boku, zastanowić się, co można w nim jeszcze zrobić, z czego zrezygnować, jak podejść do pewnych spraw, by wszystko ułożyło się tak, jakbyśmy tego chcieli.

 

 • Bieganie daje sukcesy

 

Dzięki bieganiu możemy odnosić swoje prywatne sukcesy. Bo tylko biegacz wie, co znaczy być szczęśliwym z zajęcia 5250 miejsca na zawodach. Tylko biegacz wie, co znaczy poprawić życiówkę o 10 sekund. Biegnąc, wciąż coś sobie udowadniamy, wciąż pokonujemy pewne granice niemożliwego, stale jesteśmy w czymś lepsi i udaje się osiągnąć to, na czym tylko nam zależy.

 

 • Bieganie to sposób na spędzanie czasu z przyjaciółmi

 

Jeśli mamy przyjaciół, którzy kochają biegać tak, jak my lub którzy są chętni na to, by zacząć tak, jak my, to samo bieganie jest doskonałym sposobem, by móc spędzić aktywnie wolny czas. Zamiast siedzieć przy kawie i ciastku w kawiarni lub pić wino przy stole wieczorową porą, taki jogging może dać nam dużo więcej, niż cokolwiek innego, dlatego też bieganie to najlepszy sposób, by znaleźć czas na chwilę dla siebie i swoich znajomych.

 

 • Bieganie jest dobre w pojedynkę i w grupie

 

Bieganie to taki sport, który doskonale ,,smakuje” zarówno samodzielnie, jak również i w grupie. Możemy założyć słuchawki na uszy i biegać przy rytmach ulubionej muzyki, ale możemy także umówić się z większą grupą osób i po prostu cudownie spędzić czas z tymi, którzy są tak samo zwariowani jak my i taki sport kochają.

 

 • Bieganie można dostosować do siebie w pełni

 

Bieganie nic nam nie zarzuca, nie sprawia, że musimy wyjść ze swojej strefy komfortu, robić coś, czegoś nie jesteśmy w stanie osiągnąć. Tutaj dostosowujemy sposób biegania, tempo i dystans do naszych możliwości. Biegniemy tak szybko i tak daleko, jak tylko my sami możemy. Nie musimy zastanawiać się nad tym, czy damę radę, czy temu podołamy, bo dostosowujemy bieg właśnie do siebie.

 

 • Bieganie daje szczęście

 

Jak każda aktywność, bieganie wyzwala w nas mnóstwo endorfin, które dają nam szczęście. Dzięki niemu więc, jesteśmy w stanie stale być nakręceni, jesteśmy pełni energii i pozytywnego spojrzenia na życie i otaczających nas ludzi. Jeśli chcemy być spełnieni i szczęśliwi, biegajmy. 

 

 • Bieganie rozwiązuje problemy

 

Bardzo często bieganie jest w stanie rozwiązać wiele problemów, z którymi się zmagamy. Wystarczy, że w pracy stało się coś złego, a wieczorny trening jest w stanie rozwiązać większość problemów, z jakimi się zmagamy. Mamy gorszą chwilę, trudniejszy moment, jest nam źle, czujemy się słabo – wychodząc pobiegać, jesteśmy w stanie wywietrzyć głowę, spojrzeć na pewne rzeczy z dystansem lub z innego punktu widzenia i coś, co dotąd wydawało się być niemożliwe do wykonania, nagle wygląda zupełnie inaczej.

 

 • Bieganie daje zdrowie

 

I na końcu oczywiście to, co tak naprawdę jest najważniejsze, a więc bieganie jest w stanie zagwarantować nam pełnię zdrowia każdego dnia. Dzięki niemu nie będziemy otyli, nie będziemy walczyć z chorobami serca, zwiększymy naszą odporność. Biegając, będziemy każdego dnia w pełni zadowoleni, szczęśliwi, zdrowi i pełni energii, by móc wciąż pokonywać kolejne zadania. 

Bieganie uzależnia. I choć wielu osobom trudno jest się do niego przekonać, to tak naprawdę, już po 2 – 3 tygodniach biegania, każdy uświadamia sobie, że czeka na kolejny trening, że nie może doczekać się następnego biegania, że taka forma aktywności daje więcej, niż mogłoby się wydawać. Bez wątpienia, jeśli spróbujemy, szybko przekonamy się, jakie to może być cudowne. Jeśli brak Tobie motywacji i wiary w swoje możliwości, mamy nadzieję, że powyższe powody dadzą Tobie motywacyjnego ,,kopa” do działania i zaczniesz nie od poniedziałku, nie od nowego miesiąca, ale właśnie DZIŚ, bo dziś jest najlepszym do tego czasem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *