
Każdy biegać może, jeden lepiej, a drugi trochę gorzej… Tak to prawda, ale jeśli zależy nam na pokonywaniu wciąż nowego, na osiąganiu coraz to lepszych efektów, na bieganiu coraz szybciej i coraz dłużej, to odpowiednia ekonomika biegu stanowi element nadrzędny, o jakim żaden biegacz nie powinien zapominać. W jaki sposób biegać? Jak ustawiać sobie treningi? Jak pokonywać ustawione dystanse? Bieganie samo w sobie byle biegać nie wnosi niczego dobrego do naszej poprawy czasu i długości pokonywanego dystansu. Tylko i wyłącznie różnorodność stanowi tutaj element nadrzędny, na jakim każdy biegacz chcący coś osiągnąć powinien się skupić.
***
Jednym z kluczowych elementów wpływających na to, jak szybko biegamy na danym dystansie jest efektywność zarządzania tlenem. Co to oznacza w praktyce? Nasza szybkość i dystans do pokonania zależne są od tego, jak potrafimy gospodarować tlenem. Im mniej tlenu potrzebujemy by biec, tym dłuższy odcinek uda nam się pokonać. Nad gospodarowaniem tlenem można pracować, co sprawia, że jeśli postawimy na odpowiednie treningi, bez problemu uda nam się osiągnąć zamierzone efekty, na jakich nam zależy.
Co więc powinniśmy zrobić?
Zastanawiając się więc nad tym, jak biegać szybciej należy przede wszystkim wypracować sobie formę. Jak to zrobić? Trzeba biegać! Im lepiej trenujemy, tym organizm lepiej radzi sobie w warunkach biegowych. O ile na początku problemem jest dla nas przebiegnięcie jakiś 2 km, o tyle po miesiącu, czy dwóch trenowania, możemy tych kilometrów zrobić dziesięć. Na początku biegamy tempem 7.0, a później może ono wzrosnąć do 6.0, następnie 5.0 i tak dalej… Im lepiej wykorzystamy nasz trening, tym lepsze zobaczymy rezultaty. Powinniśmy biegać swoim naturalnym tempem podczas wybiegań. Nie przyspieszamy i nie zwalniamy niepotrzebnie, ale stawiamy nogę za nogę w sposób naturalny, bez spinania się, wypluwania płuc i totalnej nieświadomości tego, co robimy. Dopiero, gdy nasze bieganie osiągnie określony pułap, wówczas można zacząć pracować nad szybkością i dystansem stawiając między innymi na interwały czy podbiegi, a także ćwiczenia siłowe.
Kolejnym ważnym elementem jest wzmocnienie kroku i troska o nasz organizm. Jak biegać zdrowo? Powinniśmy pokonywać kilometry odpowiednio stawiając stopę i stosownie utrzymywać podstawę ciała, by nie nabawić się niepotrzebnych kontuzji. Warto zwiększyć siłę kroków, bowiem wtedy bieganie okaże się być dużo łatwiejsze. Odpychanie stopy od podłoża z dużą siłą sprawia, że zużywamy zdecydowanie mniej energii na pokonywanie kolejnych kroków.
I oczywiście trzecim elementem, by móc biegać szybciej i dłużej jest nabranie siły. Powinniśmy pracować nad siłą wszystkich mięśni, bo wtedy cały organizm jest w stanie odpowiednio pracować, nie zużywając niepotrzebnej energii na konkretne części ciała, które u nas szwankują. Należy ćwiczyć więc grzbiet i ramiona, należy pracować z ciężarem własnego ciała, należy wzmacniać mięśnie tułowia i brzucha.
Jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu biegania i osiągania wciąż lepszych wyników, to bez problemu uda nam się to osiągnąć. Należy tylko pamiętać o tym, że trzeba nauczyć się odpowiednio gospodarować zasobami tlenu, by zbyt szybko go nie stracić, a jest to możliwe tylko poprzez ciągłe bieganie, odpowiednie stawianie kroku i wzmacnianie całego ciała poprzez wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń.