Bieganie stało się w ostatnich latach niezwykle modne. Biega coraz większa grupa osób w każdym niemal wieku. Organizowanych jest wciąż więcej różnego rodzaju zawodów biegowych. Ta aktywność fizyczna to dla wielu odskocznia od codzienności, walka ze stresem, z nadprogramowymi kilogramami, ale i pasja, która staje się częścią życia każdego biegacza.
Zanim jednak rozpoczniemy bieganie tak na dobre, jednym z najważniejszych elementów jest zakup stosownych butów. Tak, jak dla rowerzysty niezbędny jest rower, a dla tenisisty rakieta, tak biegacz powinien, ba musi mieć dobrze dobrane dla siebie obuwie sportowe dla biegaczy.
***
Jak dobrać buty? Na co zwrócić uwagę? Jak odróżnić te dobre, od tych mniej profesjonalnych? I jak to wszystko ma się do ceny? Tak naprawdę większość oferowanych produktów, które mają nam do zaoferowania niewyobrażalne technologie, to tylko chwyt marketingowy. Wielu ludzi uważa, że kupując buty do biegania, one niemal wszystko zrobią za nas. Nieprawda! Buty mają uchronić nas przed kontuzjami, mają zapewnić nam komfort, jak również i pełną wygodę ich noszenia. To rzecz najważniejsza, na jakiej należy się skupić. Niebywale ważnym elementem jest to, gdzie będziemy biegać, jak często i jaki wcześniej przed bieganiem prowadziliśmy tryb życia.
Wybór odpowiednich butów przed rozpoczęciem przygody, jaką jest bieganie, ma tak naprawdę niezwykle duży wpływ na to, jak nam się to bieganie spodoba i czy będziemy chcieli wchodzić na wyższy level. Warto więc zatroszczyć się o to, by wybrać dla siebie rozwiązanie jak najbardziej idealne.
Po pierwsze – pronacja, supinacja, neutral…
Wybierając buty do biegania z tymi zagadnieniami na pewno będziemy mieć do czynienia. Dobierając je do siebie, na pewno warto dokonać tego pod czujnym okiem specjalisty, który może pomóc nam dobrać odpowiednie dla nas rozwiązanie. Pronację ma każdy, jednak u jednych jest ona większa, u innych mniejsza. Czym jednak właściwie ona jest? Jest to ustawienie stopy do wewnątrz podczas naszego chodzenia lub biegania. Im jest ona większa, tym większe prawdopodobieństwo różnego rodzaju urazów i kontuzji, z jakimi wielu biegaczy się zmaga. Pronator to stopa zwana płaskostopiem, gdzie dobór do niej odpowiednich butów powinien zapewnić odpowiednie wsparcie od wewnętrznej części buta. Ma to uchronić przechylanie się stopy do wewnątrz. Drugą opcją jest supinacja, a więc efekt odwrotny, gdzie nadmierne obciążenie pada na zewnętrzną krawędź stopy. Mamy tutaj najczęściej do czynienia z wysokim i sztywnym podbiciem. Dobierając buty do biegania, warto postawić na neutralne, ale z mocną amortyzacją. I trzecim typem jest stopa neutral, czyli taka, która wykonuje podczas biegania prawidłowy ruch. Ciężar rozprowadzany jest równomiernie na całej jej powierzchni. Tutaj buty powinny być wybierane z dobrą amortyzacją, ale bez stabilizatora stopy.
Jeśli chcemy sprawdzić, jaki typ stopy posiadamy, warto zwilżyć stopę lub pomalować ją farbami, a następnie stanąć na kartce. Odciśnięty kształt pozwoli nam określić, jaki rodzaj posiadamy. W przypadku pronatora mamy niemal stopę owalną dookoła. Supinator ma bardzo mocne wgłębienie od wewnątrz. Neutral to stopa z delikatnym, wewnętrznym wgłębieniem.
Po drugie – podbicie
Drugim bardzo ważnym elementem przy doborze butów jest typ podbicia. Normalne – to wybór butów z systemem stabilizującym – stability. Trzymają one oraz tłumią wszelkie wstrząsy. Podeszwa wykonana z dwóch materiałów o różnej zwartości, mająca lekko zakrzywiony kształt. Drugi typ do niskie podbicie – tu wybieramy buty z systemem podtrzymującym, motion – control, sztywne, mające prosty kształt i większą wagę. Takie buty kontrolują ruch stopy. I trzeci typ – wysokie, czyli buty z systemem amortyzującym cushioned. Są to buty miękkie, mające elastyczną podeszwę, lekko zakrzywione. Zapewniają swobodny ruch i tłumienie przed wstrząsami.
Po trzecie – rodzaj podłoża
Jeśli chcemy kupić buty do biegania, powinniśmy jasno określić, na jak teren będą się one sprawdzały. Inne bowiem należy kupić, jeśli biegamy po ulicach, a zupełnie inne, jeśli biegamy w terenie. Nie oznacza to jednak, że kupując buty do biegania w lesie, nie możemy w nich biegać po ulicy i odwrotnie. Należy jednak dokonując wyboru kierować się tym, gdzie w głównej mierze zazwyczaj truchtamy. Buty do biegania po ulicy sprawdzają się na twardych powierzchniach, ale również i na ubitych, leśnych drogach. Są lekkie i elastyczne. Buty do biegania trailowego służą do biegów w błocie, w piachu, po kamieniach. Mają twardą powierzchnię i agresywny bieżnik.
Po czwarte – rozmiar
Dobierając rozmiar buta, w żadnym wypadku nie powinniśmy kupować go w takim rozmiarze, jak buty, w których chodzimy na co dzień. Obuwie nie może ściskać naszej stopy, ale zapewnić jej odpowiednią wygodę. Zazwyczaj kupujemy buty o rozmiar większe od noszonego przez nas na co dzień. Palec u stopy musi mieć luz. Pamiętać należy także o tym, by dobrać do tego odpowiednią wkładkę, na pewno z system podtrzymującym, pamiętając o tym, że one także potrzebują miejsca, a więc wybierając rozmiar, wcześniej trzeba dobrać do butów już odpowiednią wkładkę.
I po piąte – wybór butów z profesjonalistą
Jeśli chcemy kupić naprawdę dobre buty do biegania, powinniśmy dokonać zakupu ich w miejscu, w którym możemy liczyć na fachową pomoc sprzedającego. Zamawianie ich przez Internet to najgorsze, na co tylko możemy postawić. Dokonując wyboru, odpowiednia osoba powinna mieć wiedzę w zakresie butów, tak aby dobrać nam je do naszej stopy, sposobu poruszania się i wielu innych czynników, które mają ogromny wpływ na to, jak będzie nam się biegało i czy uchronimy się przed wystąpieniem jakichkolwiek kontuzji.