Jak zadbać o ubiór sportowy?

Każda aktywność fizyczna wymaga od danej osoby doboru odpowiedniego stroju. To, w czym ćwiczymy ma bardzo duże znaczenie do tego, jak się czujemy. Komfort, wygoda, swoboda – to wszystko stanowi element nadrzędny i na tym właśnie powinniśmy się skupiać. Bieganie w bawełnianej koszulce z całą pewnością nie jest rozwiązaniem dobrym, dlatego też warto zainwestować w strój sportowy, w którym po prostu poczujemy się dobrze. Na co więc zwrócić uwagę? Co jest ważne i istotne przy wyborze odpowiedniego ubrania? jak dbać o nasze ubrania?

***

Wybierając odzież sportową, powinniśmy postawić na taką, która jest odpowiednio przeznaczona do uprawiania sportów. Idealną jest na pewno odzież termiczna, która odprowadza pot na zewnątrz i pozwala nam ona zdecydowanie bardziej komfortowo się nam czuć. Jesteśmy przekonani o tym, że wybór takiej odzieży, okaże się być dla każdej z osób jak najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście zimą można postawić na taką ze specjalną warstwą grzejącą, latem klasykę. Można wybrać krótkie spodenki lub długie legginsy, t – shirt lub longsleeve. Wszystko zależy od tego, na jaką porę roku kupujemy daną odzież i jaki sport uprawiamy. Do biegania potrzebne są na pewno takie elementy odzieży sportowej, które w każdych warunkach pogodowych spełnią swoje zadania wybornie. 

Jak dbać o odzież sportową?

Kupiliśmy odpowiednie ubranie, wydaliśmy na nie sporą sumę pieniędzy. I tutaj należy zdać sobie sprawę z tego, że odpowiednia ochrona tej odzieży stanowi rzecz najważniejszą, jeśli chcemy zachować ją w dobrym stanie, w pełni funkcjonalną na długi czas. O czym więc powinniśmy pamiętać?

 

  • pot i chlor to zabójcy

 

Z pewnością zdarzyło się Tobie nie raz, że wracając z treningu rzuciłeś torbę na ziemię i jedyne o czym marzyłeś, to o chwilowym odpoczynku. I nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie fakt, że zapomniałeś całkowicie o swoich ubraniach. Te przepocone rzeczy zostały w Twojej torbie i właśnie tam odbywa się prawdziwa dla nich tortura. Odzież sportowa nie znosi potu i chloru, jeśli na przykład byłeś na siłowni. Jeśli będzie ona zbyt długo przebywała w takiej zamkniętej torbie, nabawimy się z całą pewnością prędzej czy później jej zniszczenia. Pot i chlor przyspiesza degenerację elastanu i części lycry. Materiał rozciąga się, nie odprowadza potu i nie pozwala skórze oddychać. Czy tego więc chcemy? Z całą pewnością nie, dlatego też na pewno warto postawić na odpowiednią ochronę odzieży zaraz po treningu

 

  • pranie to podstawa

 

Zaraz po treningu powinniśmy od razu nastawić pranie z naszą brudną, przepoconą i mokrą odzieżą. Jeśli ubrania nie są zbytnio spocone, można wybrać program jedynie płukania, który jest zdecydowanie krótszy, ale można i postawić na pranie pełne, jeśli nasza odzież wymaga konkretnego potraktowania. Po wypraniu, ubrania od razu należy zawiesić na lince do całkowitego ich wyschnięcia. I w tym momencie warto wspomnieć o jednej, bardzo ważnej zasadzie – wielu z nas popełnia bardzo duży błąd i decyduje się na odciąć wszystkie metki, a następnie każdą z odzieży prać w taki sam sposób. Jest to absolutnie niewskazane, gdyż każde ubranie może potrzebować zupełnie innej temperatury prania, jedne mogą być wirowane, inne nie, jedne mogą znaleźć się w suszarce, inne nie. Co warto robić, by pranie ubrań ich nie zniszczyło?

  • przewracamy ubrania na wewnętrzną stronę, co zapewnia im zachowanie koloru, jak również i wszelkich nadruków, znaczków, czy innych dodatków, które na naszej odzieży się znajdują. 
  • myjemy ubrania ręcznie, jeśli nie wymagają one większego prania, a jedynie chcemy je odświeżyć. W wielu tkaninach wskazane jest mycie ręczne ze względu na delikatny rodzaj zastosowanego materiału. W takich przypadkach nie można wrzucać go do pralki. Jeśli nasza odzież termiczna jest bardzo delikatna, można postawić na pranie w zimnej wodzie lub włożyć ją do delikatnej torby, by nie uległa ona zniszczeniu pod wpływem uderzeń i tarcia. 
  • warto stawiać na zimną wodę, bowiem gorąca rozbija włókna tkanin, w szczególności, gdy mówimy o elastanie wpływającym na ich rozciągliwość. 
  • nie używajmy zmiękczaczy, wybielaczy i innych dodatków, bo niszczą one ubrania, powodują potem rozwój grzybów, a do tego działają na ubrania negatywnie w kwestii ich funkcjonalności. 
  • warto omijać suszarkę bębnową, mimo że nie mamy w domu nawet klasycznej suszarki. Powoduje ona bowiem kurczenie się ubrań i ich elektryzowanie. Niszczy ona elastan, co powoduje rozciąganie się takiej odzieży. Ubrania sportowe warto suszyć na płasko, najlepiej na świeżym powietrzu, ale nie w słońcu. 
  • absolutnie nie używamy żelazka, bowiem materiały, z których zrobiona jest odzież termiczna nie gniotą się i w żadnym wypadku nie wymagają one prasowania. 

Podsumowanie

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza odzież spełniała swoje zadania przez jak najdłuższy czas, to bez wątpienia warto zastosować się do powyższych wskazówek. Złe pranie odzieży, czy pozostawienie jej w torbie po treningu mogą okazać się zabójcami dla naszych ulubionych ubrań, dlatego też zwróćmy uwagę co wolno, a co jest zakazane i w pełni cieszmy się funkcjonalnością i wygodą naszej odzieży sportowej. 

Jedna myśl na temat “Jak zadbać o ubiór sportowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *