Jak zapobiegać odciskom i je leczyć

Większość biegaczy miała co najmniej jeden bieg lub wyścig zrujnowany z powodu bolesnego pęcherza na stopie. Znając typowe przyczyny i objawy, możesz podjąć kroki, aby im zapobiec. Jeśli pomimo wysiłków pojawi się pęcherz, musisz wiedzieć, jak bezpiecznie go leczyć.

Przyczyny odcisków

Pęcherze na stopach są zwykle spowodowane tarciem, zwykle między skórą a skarpetą. Nadmierna wilgoć spowodowana spoconymi stopami lub wilgocią pochodzącą z otoczenia może zmiękczyć skórę, czyniąc ją bardziej podatną na tarcie i powstawanie odcisków. Noszenie butów do biegania, które są zbyt małe lub zawiązane zbyt ciasno, może również sprzyjać powstawaniu pęcherzy. Ale można też nosić buty, które są zbyt duże i pozwalają na zbyt duży ruch stopy, co zwiększa jej tarcie.

Jak przeciwdziałać odciskom?

Weź pod uwagę te czynniki, aby zapobiec powstawaniu pęcherzy na stopach podczas biegania:

  • Znajdź dobre skarpetki: Kup skarpetki przeznaczone specjalnie do biegania. Skarpety do biegania mają bardziej wyprofilowany anatomiczny kształt, co zapobiega powstawaniu pęcherzy. Kup gładkie skarpetki bez szwów. Niektórzy biegacze noszą dwuwarstwowe skarpety, które utrzymują tarcie między dwiema warstwami skarpet, nie pozwalając jej sile dochodzić do stopy.
  • Odpowiednie dopasowanie buta: Twoje stopy puchną podczas biegania, więc Twój but do biegania powinien być co najmniej o połowę większy od buta do zwykłego, codziennego chodzenia. Powinieneś pozostawiać nieco wolnego miejsca w miejscu palców. Zwróć również uwagę na poprawne ich sznurowanie.
  • Wypróbuj taśmę lub ochraniacze: Niektórzy biegacze zapobiegawczo zaklejają najbardziej wrażliwe miejsca na stopach, na których mogą powstawać pęcherze. Jeśli to zrobisz, upewnij się, że bandaże są nałożone gładko (bez zakładek) i nie są zbyt ciasne.

Symptomy i objawy

Prawdopodobnie widziałeś już spotkałeś się z odciskami. Są to małe pęcherzyki skóry wypełnione przezroczystym płynem. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na stopie, ale częściej występują w obszarach, w których występuje największe tarcie (palce i pięta). Niektóre zupełnie nie bolą, ale inne mogą być niezwykle bolesne – na tyle, aby spowodować nawet niemożność przeprowadzenia biegu.

Leczenie pęcherzy na stopach

Pierwszym wyborem do leczenia pęcherzy na stopach jest po prostu danie stopom kilu dni odpoczynku od biegania. Skóra służy jako ochrona przed infekcjami. Małe pęcherze albo pękną i zagoją się, albo zostaną ponownie wchłonięte w ciągu kilku dni.

Jeśli chcesz kontynuować bieganie, nałóż odpowiedni plaster na odcisk, aby zapewnić lepszą ochronę.

Jeśli bierzesz udział w wyścigu, takim jak maraton, i w trakcie biegu na Twoich stopach pojawia się bolesny pęcherz, zatrzymaj się na jednej ze stacji medycznych. Specjaliści w nim będą w stanie zająć się nim i najprawdopodobniej będziesz mógł wrócić do wyścigu bez szwanku. Jeśli jednak odcisk jest bolesny lub istnieje ryzyko samoistnego pęknięcia mimo opatrunku, warto rozważyć czy chcesz na pewno kontynuować bieg. W ostateczności możesz również go przebić.

Aby to zrobić należy wysterylizować igłę, przecierając ją alkoholem. Ostrożnie przekłuj odcisk w miejscach wokół jego krawędzi. Wyciśnij ropę i nałóż na niego krem ​​antyseptyczny. Następnie dokładnie zaopatrz miejsce po pęcherzu.

Codziennie zmieniaj bandaż i sprawdzaj odcisk pod kątem oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie i zmiany ropne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki infekcji, udaj się jak najszybciej do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *