Jakie są najlepsze skarpetki do biegania?

Twój wybór skarpet do biegania może stanowić różnicę między wygodnym, bezbolesnym biegiem a wielominutową mordęgą. Noszenie niewłaściwego typu skarpetek może prowadzić do powstawania pęcherzy, otarć, nagniotków i innych problemów. Niektórzy biegacze biegają w niewłaściwych skarpetach przez lata, zanim zdadzą sobie sprawę, o ile lepiej mogą czuć swoje stopy we właściwych typach skarpet. Skarpetki do biegania występują w wielu różnych rodzajach materiału, grubościach i rozmiarach. Oto kilka wskazówek, na co zwracać uwagę, aby Twoje stopy były suche, zdrowe i wolne od pęcherzy i innych uszkodzeń.


Materiały syntetyczne
Przy wyborze skarpet do biegania, najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest materiał. Staraj się unikać 100-procentowych skarpetek bawełnianych. Kiedy bawełna się zamoczy, pozostaje mokra i długo schnie. Kiedy stopy się pocą lub wdepniesz w kałużę, wilgoć nie uchodzi ze  skóry i może powodować, że zimą stopy będą zimne i lepkie, a latem zwiększa to ryzyko powstawania pęcherzy.

Kształt anatomiczny
Jeśli nosiłeś bezkształtne skarpety do biegania, mogłeś ryzykować dodatkowe podrażnienia skóry. Profilowane skarpetki do biegania są tak skonstruowane, aby uściskać kontury stóp, co eliminuje potencjalne źródło powstawania odcisków.
Szukaj skarpetek do biegania, które mają elastyczny zamek łukowy, aby utrzymać skarpetki na miejscu. Niektóre z nich są zaprojektowane specjalnie dla mężczyzn i kobiet, aby dopasować je do typowych kształtów stóp dla każdej płci. Możesz nawet znaleźć skarpetki oznaczone dla lewej i prawej stopy.
Skarpetki te mogą nawet zapewnić wrażenie dodatkowego wsparcia stopy podczas biegu. Rzeczywiste wsparcie jakie oferują jest minimalne, ale mogą być w stanie zwiększyć komfort.

Więcej właściwości skarpetek do biegania


Wielowarstwowość

Niektórzy biegacze wybierają dwuwarstwowe skarpety dla dodatkowej ochrony pęcherza. Te skarpety są zaprojektowane z wewnętrznymi i zewnętrznymi skarpetami, które są połączone, zapewniając warstwę powietrza pomiędzy nimi, aby pomóc w odprowadzaniu wilgoci ze stopy.

Regulowanie grubości
Kolejną świetną cechą są wyściełane podeszwy, które mogą dać Twoim stopom dodatkową ochronę. Choć niektórzy biegacze lubią grubsze skarpety dla dodatkowej amortyzacji, inni wolą cienkie skarpety dla lżejszego czucia, zwłaszcza przy cieplejszej pogodzie. Inne rzeczy, których należy szukać, to bezszwowa część palcowa, która może jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko powstawania pęcherzy.

Różne wysokości
Skarpetki do biegania występują na różnych wysokościach, od typu no-show do wysokich do kolan. Jeśli wolisz nie pokazywać skarpetek, upewnij się tylko, że mają one zakładkę, która znajduje się nad butem, na wysokości ścięgna Achillesa, aby but nie podrażniał skóry.

Kompresja
Skarpety do biegania z kompresją lub rękawy kompresyjne stały się popularne wśród biegaczy. Takie skarpety są bardzo dobrze dopasowane i założenie ich może potrwać nieco dłużej niż przy typowych skarpetkach. Niektóre z nich są nawet wykonane z materiałów klasy medycznej. Zostały one zaprojektowane tak, aby pomóc poprawić krążenie krwi. Skarpetki uciskowe są często używane do rekonwalescencji po biegu i chociaż niektórzy biegacze noszą je podczas treningów, należy dostosować się do regularnego korzystania z nich, zanim zaczniesz korzystać ich w dłuższych trasach.
Kupując buty do biegania, upewnij się, że przymierzasz je wraz ze skarpetami, w których będziesz biegać, ponieważ niektóre skarpety mogą zajmować wyjątkowo więcej lub mniej miejsca w bucie, sprawiając konieczność bardziej dokładnego doboru rozmiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *