Kiedy wymienić buty do biegania?

W bieganiu wybór odpowiednich butów odgrywa jedną z najważniejszych kwestii. Od nich tak naprawdę zależy nasz komfort biegania, przyjemność pokonywania kolejnych kilometrów, nasza technika biegu. Nad butami powinniśmy przysiąść nieco bliżej i dobrać do siebie takie – najlepiej z pomocą specjalisty, które okażą się być tymi idealnymi dla naszych stóp. Dziś w artykule tym pozostaniemy w temacie butów, ale w kwestii ich zmiany na nowe. Kiedy buty tracą swoją żywotność? Skąd wiedzieć, że to już najwyższa pora na nowy model? Na co zwrócić uwagę patrząc na swoje obecne buty do biegania?

***

Zanim znajdziemy te idealne, doskonałe i perfekcyjne dla nas właśnie buty, musi minąć sporo czasu. Zazwyczaj oglądamy różnorodne modele, przymierzamy wiele butów, metodą prób i błędów biegamy w raz lepszych, raz w gorszych butach. W końcu trafiamy jednak na te idealne, w których każdy kilometr jest przyjemnością dla naszych stóp, a my sami wiemy, że znaleźliśmy obuwie do biegania najlepsze z możliwych. Jak każde jednak, tak również i one tracą w pewnym momencie swoją żywotność. I nawet, jeśli nadal doskonale nam się w nich biega i wcale nie wyglądają one na zniszczone, to w gruncie rzeczy w pewnym momencie zupełnie przestają one spełniać swoje zadania. To znak, że pora na nowe zakupy! 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów?

Jeśli kupujemy buty do biegania, zwracamy uwagę na szereg niezwykle ważnych elementów. Chcąc się na tym zagłębić nieco więcej, z pewnością odradzamy patrzenie na cenę, czy na kolor obuwia. Te kwestie są najmniej ważne. Wygląd butów nie ma bowiem tutaj żadnego znaczenia, bo najważniejsza jest funkcjonalność tego obuwia, a sama cena nie powinna być wyznacznikiem naszego zakupu, bowiem dobre buty są po prostu bezcenne. Co jest więc priorytetem?

 

  • rozmiar

 

Jeśli uważasz, że rozmiar nie ma znaczenia, jesteś w błędzie. To jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o bieganie. Nie powinniśmy kupować butów w takim rozmiarze, w jakim nosimy buty na co dzień. Podczas biegania stopa musi mieć zdecydowanie większą swobodę, dlatego też należy kupić buty o jeden rozmiar większy, niż te standardowe, których używamy do chodzenia. W przypadku zbyt małego obuwia nabawimy się z pewnością pęcherzy i schodzących paznokci. Znane to Wam?

 

  • rozchodzenie buta

 

Buty powinny być wygodne tak naprawdę od pierwszego ich założenia. Jeśli coś powoduje nasz dyskomfort, nie jest to obuwie dla nas. Tak naprawdę jednak, nie od razu przy pierwszych bieganiach powinniśmy już wystawiać recenzję. But potrzebuje zazwyczaj 3 – 4 tygodni, by amortyzacja zaczęła działać, a cholewka dostosowała się do stopy. Warto więc biegać, czerpać przyjemność i ocenę wystawić najlepiej po około miesiącu biegania. Wtedy będziemy wiedzieć, czy na pewno wybrane buty są dla nas tymi idealnymi. 

Co świadczy o zużyciu butów do biegania?

  • materiał je zużyty, cholewka na górnej części całkowicie odkształcona,
  • pojawiają się pęknięcia lub szczeliny,
  • podeszwa środkowa nie odbija się tak, jak na początku,
  • brak w bucie już amortyzacji

Podsumowanie

Jeśli wybieramy buty, bardzo ważne jest to, abyśmy postawili na takie, które będą idealne właśnie dla nas. To, co okaże się być dobrym wyborem dla koleżanki, niekoniecznie sprawdzi się dobrze u nas. Idealną opcją jest dobranie butów w profesjonalnym sklepie dla biegacza, gdzie chodząc na bieżni, sprzedawca na tej podstawie dobiera stosowne modele. Każdy inaczej stawia stopę, ma inną technikę biegu. Im lepiej dobierzemy buty, tym lepiej będzie nam się w nich biegać i dłużej będą one spełniały swoje zadania. Kiedy jednak jest pora, warto pomyśleć o ich wymianie czym prędzej, bo zła amortyzacja i zniszczone buty są wstępem do bardzo poważnych kontuzji. 

Jedna myśl na temat “Kiedy wymienić buty do biegania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *