Na co zwrócić uwagę kupując bieżnię?

Czy warto kupować bieżnię? Jeśli tak to jaki sprzęt wybrać? 

Po pierwsze, nie kupujemy takiego sprzętu w zwykłym markecie. Zazwyczaj jest to produkt niższej jakości, narażony na awarie i problemy. Co z tego więc, że kupimy go taniej, jeśli po chwili nie będzie się on do niczego nadawał. Powinniśmy wybierać sprawdzone marki, które to są w stanie zaoferować nam profesjonalny sprzęt, w pełni spełniający nasze oczekiwania, wymagania i potrzeby.

Po drugie, zwracamy uwagę na nowoczesne systemy amortyzacji bieżni. Jeśli bowiem zależy nam na naszych stawach, ta kwestia powinna stanowić element nadrzędny. I o ile w terenie nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać występowaniu licznych kontuzji i problemów ze stawami, o tyle w przypadku wyboru dobrej bieżni z taką amortyzacją, postawimy w pełni na najlepsze z możliwych rozwiązania. W wielu modelach systemy amortyzujące i pasy biegowe dają możliwość biegania nawet osobom starszym czy też biegaczom po licznych kontuzjach, czy to ze strony kręgosłupa, czy samych stawów. Dokonując zakupu sprawdzamy poziom amortyzacji, który to określany jest w elastomerach i przybiera skalę od 4 do 10.

Po trzecie, patrzymy jaki bieżnia na ciężar, wielkość, łatwość rozkładania i składania i możliwość przemieszczania jej z jednego miejsca na drugie. Jeśli mamy na przykład wolne pomieszczenie, to jej gabaryty, czy na przykład brak możliwości swobodnego przemieszczania nie stanowi problemu. Gorzej, jeśli nasza przestrzeń jest totalnie ograniczona. Może się okazać, że bieżnię trzeba codziennie składać i przenosić do konkretnego pomieszczenia.

Po czwarte, dostosowanie bieżni do biegacza. Musimy dowiedzieć się, jaka jest nośność bieżni, bowiem od tego zależy, czy bieżnia spełni swoje zadania i czy będzie mogła być wykorzystywana przez danego użytkownika, czy też nie. Dotyczy to przede wszystkim osób, które ważą dużo i chcą zacząć walkę o lepszy wygląd. Jeśli nośność wynosi 100 kilogramów, a dana osoba waży 140 kg, to wiadomo, iż taki sprzęt zupełnie się w tym przypadku nie sprawdzi.

Po piąte, bardzo ważna jest moc silnika. Jedne urządzenia posiadają silniki o mocy znamionowej, która nie przekracza 2 KM, czyli koni mechanicznych, inne mają moc silnika przekraczającą 2 KM. W pierwszej grupie bieżni prędkość maksymalna wynosi 16 km/h, w drugiej grupie nawet 20 km/h.

Po szóste, bierzemy pod uwagę programy, jakie dana bieżnia posiada. Im jest ich więcej, tym większe możliwości dana bieżnia nam daje. Dobrze jest, aby miała ona kilka programów, tak, aby móc stawiać na różnorodność dostępnych na rynku ćwiczeń. Wiadomo, iż im więcej programów, tym cena automatycznie wzrasta, jednak warto na to postawić. Oprócz tego, że komputer będzie pokazywał nam czas, dystans, ilość kalorii, czy prędkość, ważne mogą okazać się różnorodne dodatki, jak na przykład robienie interwałów, bieganie pod górkę, bieganie w oparciu o program HRC, czyli sterowany pracą serca. Bieganie pod tętno jest niezwykle cenne i warto na nie stawiać. Jak bada się tętno? Można wybrać klips, który przyczepia się do ucha, sensory dotykowe, które znajdują się w uchwytach bieżni, a także bezprzewodowe pasy telemetryczne na klatkę piersiową, które są najbardziej dokładne.

Po siódme, istotne znaczenie ma sam komputer. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, co wyświetla się na ekranie, co możemy na nim zobaczyć. Jedne bieżnie pozwalają nam uzyskać wszelkie niezbędne parametry w jednym oknie, inne musimy odpowiednimi przyciskami uzyskać. W droższych modelach znajdują się także wykresy graficzne i inne ciekawe elementy, które rzutują w konsekwencji na skuteczność całego treningu.

Po ósme, warto spojrzeć na liczne dodatki, które bieżnie posiadają. Może to być uchwyt na gazetę, podstawka na bidon, wejście na słuchawki, wyświetlacz LCD TV i DVD oraz inne różnorodne możliwości.

Cena bieżni

Nie ma jednej określonej granicy cenowej, jeśli chodzi o zakup bieżni. Możemy bowiem kupić taką za 1000zł, ale możemy również i zakupić taką, która będzie kosztowała
30 000zł. Wszystko uzależnione jest od modelu. Możemy postawić na bieżnię magnetyczną, jak również i elektryczną. Możemy wybrać taką z kilkoma, jak również i kilkunastoma funkcjami. Bez względu jednak jaka, na pewno warto postawić na produkt dobry, oferowany przez cenionego na rynku producenta. Wśród wartych wyboru marek, na uznanie zasługują między innymi: Kettler, Reebok, York Fitness, a także BH Fitness, Body Sculpture, Hammer, czy też Finnlo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *