Najważniejsze zasady zdrowego treningu


Każdy biegacz szuka drogi, która jest w stanie pomóc mu zdobywać coraz lepsze wyniki, osiągać coraz to lepsze rezultaty, wciąż widzieć w swojej pracy progres. Nie będzie to możliwe, jeśli odpowiednio nie będziemy nad sobą pracować. Choć dla każdego biegacza kwestia ta jest indywidualną sprawą, to są pewne zasady, co do których trzeba się trzymać, jeśli chcemy zobaczyć efekty naszej ciężkiej pracy.

***

Choć wydawać by się mogło, że bieganie to żadna filozofia i żeby dobrze biegać trzeba po prostu biegać, jest mylnym myśleniem. Samo kręcenie kilometrów nic nie daje, dlatego że konieczne połączenie ze sobą wielu czynników, by móc zobaczyć zadowalające nas efekty. I choć prawdą jest, że każdy biegacz może osiągnąć inną prędkość, każdy może pokonać maksymalnie daną ilość kilometrów, każdy jest inny, to są zasady, których trzymać powinni się co do jednego wszyscy biegacze.

Po pierwsze – minimalny nakład pracy i optymalne efekty

Ale cóż to tak właściwie znaczy? To, żeby osiągnąć lepsze wyniki wcale nie znaczy, że wciąż musimy zwiększać ilość kilometrów. Tutaj liczy się bardziej jakość, a nie ilość. Podstawą jest równowaga między ilością kilometrów, ilością dni treningowych, a także i rodzajem ćwiczeń, dzięki którym można osiągnąć cel, nie nabawić się kontuzji i nie odczuć totalnego zmęczenia organizmu. I tutaj możemy śmiało powiedzieć o indywidualnym podejściu do każdego biegacza. Jeden biega 40 km tygodniowo, inny 80 km i zarówno jeden, jak również i drugi wykonuje kawał dobrej pracy. I tutaj w tych ilościach przebiegniętych kilometrów liczy się ich jakość, by móc zobaczyć określone rezultaty.

Po drugie – konsekwencja

W każdej dziedzinie życia, a w sporcie szczególnie liczy się konsekwencja. To klucz w osiągnięciu sukcesu. Jeśli będziemy konsekwentnie krok po kroku wykonywali swoją pracę na treningu, rezultaty na pewno będą widoczne prędzej, czy później. Skoro mamy plan treningowy, powinniśmy się w pełni go trzymać. Nie ma, że pada, że boli, że jesteśmy zmęczeni. Robimy swoje. Ale uważać trzeba tutaj, by nie pójść w drugą stronę. Treningi są bardzo ważne, ale regeneracja jest równie istotna. Nie można trenować 365 dni w roku, bo organizm się wypali i nici będą z naszego biegania.

Po trzecie – wysiłek i odpoczynek

Czyli to, o czym wspomnieliśmy już powyżej. Należy ciężko trenować, by zobaczyć efekty swojej pracy, ale pod żadnym pozorem nie można wciąż funkcjonować na najwyższych obrotach, bo organizm w końcu się upomni i da o sobie znać. Kiedy nie ćwiczysz nie znaczy, że nic nie robisz. W tym czasie dochodzi do naprawy włókien mięśniowych, zwiększa się możliwość przetwarzania tlenu i wartości odżywczych, budowane są nowe krwinki i usuwane odpady. Bez regeneracji organizm w pewnym momencie pada.

Po czwarte – cieszymy się małymi postępami, nie załamujemy się spadkami formy

Nigdy nie jest tak, że wciąż idziemy w górę, że nie ma gorszych chwil i słabszych momentów. Jesteśmy tylko ludźmi, a nie maszynami. W jednym miesiącu możemy osiągać doskonale wyniki, w innym z kolei będą one nieco gorsze, co nie znaczy, że nasza forma jest słaba i coś zrobiliśmy nie tak. Zazwyczaj największe postępy widzimy na samym początku, a potem wydaje nam się, że już jest wciąż tak samo, a nawet gorzej. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że pora na nową intensywność. Może organizm potrzebuje nowego planu treningowego w bieganiu? Może dodatkowy trening na siłowni? Czasami małe zmiany mogą przynieść spektakularne efekty.

Po piąte – cierpliwość to rzecz niezwykle istotna

Nie od razy Rzym zbudowano. Wielu biegaczy, chce od razu, już, teraz, zaraz… Często biegają z kontuzjami, wciąż dążą do tego, by zrobić więcej kilometrów, by pokonać poprzedni czas. Niestety takie działanie może doprowadzić do kontuzji, a także do spadku chęci do biegania, co skończy się obowiązkową przerwą. Róbmy swoje, powoli krok po kroku. Nie przyspieszajmy, nie róbmy nic na siłę, a jeśli będziemy mieli cierpliwość, na końcu naszej drogi zobaczymy upragnioną metę.

Jeśli zaczniecie stosować się do powyższych zasad, wcielicie je w życie i będą one dla Was niezwykle ważne i istotne, to bez wątpienia szybko zobaczycie efekty swojej ciężkiej pracy. Wszystko to najważniejsze, w pełni zawarte jest w powyższych pięciu punktach.