Przeciwwskazania do biegania


Bieganie jest modne i biega coraz większa grupa osób. Ze względu na to, że nie wymaga ona większych umiejętności, a także przygotowania, biegać wydawałoby się może każdy. Niestety istnieją pewne przeciwwskazania, choć nie jest ich wcale dużo. Bieganie w odpowiedni sposób adekwatny do naszych możliwości, jest jak najbardziej bezpieczny i dlatego też większość osób może biegać. Kiedy bieganie szkodzi? Kto nie może biegać? Jaka grupa osób powinna odpuścić ten rodzaj aktywności fizycznej?

***

Nie zaleca się biegać osobom z otyłością. W przypadku osób otyłych, im większy mają one ciężar do dźwigania, tym bardziej na różnego rodzaju przeciążenia i kontuzje narażone są ich stawy. W przypadku osób z nadwagą jest inaczej – tutaj zaleca się, by biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli jednak u danej osoby BMI wynosi powyżej 30, wówczas bieganie nie jest dla niego. Najpierw musi schudnąć stawiając na odpowiednią dietę, a dopiero potem wprowadzić ten rodzaj aktywności do swojego życia.

Bieganie nie jest dla osób z chorobami serca. Kiedy bieganie jest niebezpieczne w takich przypadkach? Gdy dana osoba jest po zawale, zmaga się z chorobą układu sercowo – naczyniowego, z różnego rodzaju wadami serca. W przypadku nadciśnienia, przypadłość tę należy skonsultować z lekarzem, gdyż można biegać, jednak pod kontrolą lekarza, przy przyjmowaniu leków i monitorowaniu ciśnienia, także w trakcie biegu.

Bieganie nie sprawdza się też u osób z problemami ze strony stawów. Często pojawiającą się przypadłością jest na przykład reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego, zapalenie stawu skokowego. Problemem uniemożliwiającym bieganie są także problemy ze stopami, w tym na przykład ostroga piętowa, czy zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Bieganie – kto nie powinien lub kto musi być bardzo ostrożny? Osoby ze schorzeniami wymienionymi powyżej na pewno nie powinny biegać. Są jednak choroby i przypadłości, w których biegać można, aczkolwiek należy być pod opieką lekarza i z pełną kontrolą tego, jak biegamy. O jakich przypadkach tutaj mowa?

Astma oskrzelowa i astma wysiłkowa to jedne z tych chorób, gdzie biegać można, ale konieczne są odpowiednie leki. Należy tutaj biegać z rozwagą, wolniej, jeśli zaczynamy się dusić, najlepiej rano lub po deszczu, gdy stężenie pyłków jest mniejsze, gdy oskrzela pracują lepiej, gdy jakoś powietrza jest zdecydowanie bardziej korzystna.

W przypadku cukrzycy bieganie zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. W cukrzycy typu 2 można biegać, w cukrzycy typu 1 trzeba pamiętać o przyjmowaniu leków, a w przypadku cukrzycy i jednocześnie retinopatii, neuropatii i nefropatii bieganie jest już zakazane.

A co z ciążą? Biegać w ciąży można, jednak należy być pod stałą opieką lekarza i słuchać jego zaleceń. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic się nie dzieje, a przyszła mama czuje się doskonale, biegać można, aż do momentu, gdy ciążowy brzuszek nie będzie już na tyle duży, by przeszkadzał w tym sporcie.

Jeśli chodzi o bieganie, ból może pojawić się w okolicy piszczeli, mogą boleć kolana, kostka, możemy mieć problemy z kręgosłupem. Bez względu na to, gdzie nas boli, nigdy nie powinniśmy tego bagatelizować, gdyż im później skonsultujemy problem i zabierzemy się za jego leczenie, tym gorsze mogą byś skutki i tym samym dłuższa przerwa w bieganiu. Pamiętajmy – jeśli coś boli, ból sam nie minie. Trzeba działać natychmiast.