ROZCIĄGANIE PO BIEGANIU

Z pewnością nie raz zdarzyło się Tobie słyszeć, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie rozciąganie po treningu, szczególnie biegowym. Jest ono tak samo ważne, jak między innymi sam trening, czy odpowiednia dieta. Wielu biegaczy o tym zapomina, a niestety później zmaga się z różnego rodzaju kontuzjami, które w konsekwencji uniemożliwiają dalsze trenowanie przez dłuższy czas. Jeśli więc chcemy biegać i wciąż osiągać lepsze wyniki, powinniśmy postawić na pełnokompleksowe działania, by to wszystko było ze sobą odpowiednio połączone.

***

Mięśnie i ścięgna po przebytym treningu potrzebują odpowiedniego rozciągania, aby mogły być w dobrej kondycji i by szybko pozwoliły nam trenować dalej. Zamiast więc usiąść po zawodach na trawie lub po treningu na kanapie, nadrzędnym elementem jest odpowiednie rozciąganie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wtedy niczego się nie chce, nie mamy na nic ochoty i chcemy odpocząć, ale pamiętajmy, że te kilka minut rozciągania może okazać się zbawienne dla dalszego naszego trenowania.

Streczing – tak prawidłowo mówimy o rozciąganiu jest jedną z części naszego treningu. A czy Ty o nim pamiętasz? Jeśli tak bardzo dobrze, jeśli nie, zacznij go praktykować, bo inaczej prędzej, czy później możesz nabawić się nie lada problemów. Poniżej przedstawiamy kilka bardzo istotnych ćwiczeń, które rozciągają poszczególne mięśnie. Wystarczy się zapoznać z techniką rozciągania, by szybko praktykować to na sobie. Naprawdę nie zajmuje to wiele czasu, a jest bardo ważne dla każdego biegacza i nie tylko.

Mięśnie kulszowo – goleniowe

Wyprostowujemy nogę przed sobą, opierając ją na pięcie. Drugą lekko uginamy i bardzo wolno obniżamy biodra, jednocześnie trzymając wyprostowany tułów. Powinniśmy poczuć ciągnięcie z tyłu nogi. To samo należy wykonać z drugą nogą.

Mięśnie łydki

Łydka podczas biegu pracuje z niezwykle dużą intensywnością, a więc i ją trzeba porządnie rozciągnąć. Jak? Stajemy na stopniu schodów, pięty cofając poza krawędź. Obniżamy jedną nogę w dół, a drugą uginamy w kolanie. Powtarzamy z drugą nogą.

Mięśnie pośladkowe i gruszkowate

Zginamy nogę w kolanie, a drugą kładziemy na nim. Im niżej schodzimy, tym większy powinniśmy odczuwać ból związany z rozciąganiem mięśni. Powtarzamy ćwiczenie na drugą nogę. Mając problemy z równowagą, należy przytrzymać się dłonią ściany.

Rozciąganie mięśni klatki piersiowej

Choć w trakcie biegu wydaje się, ze pracują jedynie Twoje nogi, to mimo wszystko cały korpus wykonuje pracę. Należy więc rozstawić stopy na szerokości barków. Podnosimy ręce za głowę i staramy się  wyciągnąć je w górę jak najwyżej. Łączymy przy tym łopatki i wyciągamy łokcie na boki.

Mięśnie czworogłowe

Stajemy a jednej nodze, a drugą nogę zginamy i przyciągamy do pośladka. Plecy są wyprostowane. To samo robimy z drugą nogą.

Jak więc widać wcale nie trzeba wiele,  by móc po bieganiu rozciągnąć wszystkie mięśnie, które w czasie biegu wykonywały pracę. To zajmuje zaledwie kilka chwil, które na pewno nas nie zbawią, a będą idealne, by całe nasze ciało było w jak najlepszej kondycji przez cały czas. Streczing jest dobrym sposobem na zakończenie treningu i szansą, by kolejny był równie tak samo owocny i udany. Można też się rolować, ale dobrze jest robić to odpowiednio.