Ruch przyczynia się do zdrowia

Uodparniaj się! Należy hartować i wzmacniać organizm przy pomocy kąpieli, natrysków, masaży, suchego szczotkowania skóry, krótkich kąpieli słonecznych, pływania, wiosłowania, turystyki a także – przy pomocy codziennej pracy. Bowiem życie to ruch, to praca fizyczna. Prócz zdrowych pokarmów i napoi potrzebne są: czyste powietrze i gimnastyka. Nic tak nie reguluje przemiany materii, jak codzienny ruchliwy tryb życia.

Powoduje on lepszy apetyt i sen, wzmacnia wszystkie mięśnie i narządy, przyczynia się do szybszego wydalania substancji toksycznych, utrzymuje całe ciało w należytej formie oraz wyzwala siły witalne i przyczynia się do zachowania pogodnego usposobienia. Należy pamiętać, że bezczynny tryb życia lub mała ruchliwość nawet przy najlepszym odżywianiu, higienie i pielęgnacji ciała, powodują zaburzenia przemiany materii.

Również z kart Pisma Świętego wynika, że człowiek nie powinien poddawać się lenistwu. Zaraz po stworzeniu człowieka umieścił go Pan Bóg w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł. W wyniku grzechu, kiedy człowiek musiał opuścić raj, nadal miał spełniać swe wcześniejsze funkcje, choć nie były one już wyłącznie źródłem przyjemności, jak w Edenie. Pismo Święte naucza, że praca przynosi człowiekowi pożytek i radość, lenistwo zaś jest źródłem nędzy i pogrąża człowieka w stan fizycznej i duchowej apatii, co utrudnia poznanie i przyjęcie prawdy o zbawieniu. Czwarte przykazanie biblijne mówi o sobotnim dniu odpoczynku, ale przypomina także o obowiązku pracy.