Supinacja – jak biegać i dobrać obuwie?

Supinacja jest to niewłaściwe ułożenie stopy podczas poruszania się. Od rozłożenia ciężaru ciała na stopach zależy prawidłowy ruch. W przypadku złego stawiania stopy, mogą boleć nas kolana, staw skokowy, biodra, jak również i nasz kręgosłup. W prawidłowym ułożeniu stopy, rozkład nacisków powinien opierać się na pierwszej i piątej kości śródstopia i na pięcie. A czym jest supinacja?

***

Supinacja jest to niewłaściwe ułożenie stopy, w którym to nacisk wywierany jest na zewnętrzną krawędź stopy. W przypadku osób mających problemy z supinacją, zewnętrzne krawędzie butów są bardziej zniszczone. Nie tylko jednak samo obuwie zostaje uszkodzone. Supinacja może powodować dużo większe szkody, które mogą mieć wpływ na nasze dalsze życie, jego jakość i swobodę poruszania się.

Skutki supinacji

W przypadku osób, u których występuje supinacja, nie ma odpowiedniej amortyzacji, kiedy chodzimy lub biegamy. Co więcej, jeśli niewłaściwie stawiamy stopę na podłożu, ta zwiększa ryzyko skręcenia stawu skokowego, gdyż nie mamy tutaj stabilności stopy. W żadnym wypadku problemu tego nie można bagatelizować, gdyż nieleczony może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu.

Zastosowanie wkładek do butów

Najlepszą metodą na walkę z supinacją są wkładki. Rotacja zewnętrzna, bo tak inaczej nazwać można ten problem, potrzebuje odpowiednich wkładek, tak, aby móc stawiać stopę tak, jak to powinno wyglądać. Dobrym rozwiązaniem są wkładki termoplastyczne, a więc wkładki wykonane ze specjalnej pianki. W przypadku każdej osoby wykonuje się badanie komputerowe i na tej podstawie dobiera się odpowiednie wkładki, które muszą perfekcyjnie być dopasowane do stopy osób z supinacją. W żadnym wypadku nie powinniśmy stawiać na gotowe wkładki ortopedyczne, jakie można zakupić w sklepach, gdyż one w żadnym wypadku nie są dobrym rozwiązaniem, które może pomóc, ale jeszcze bardziej zaszkodzić. Należy więc zastosować wkładki, które będą stworzone wprost na nasze zamówienie, właśnie konkretnie do naszych stóp. W przeciwnym razie możemy nabawić się jeszcze poważniejszych dolegliwości, w tym między innymi zapalenia rozcięgna podeszwowego.

W przypadku biegaczy, bo ten problem największy jest właśnie u sportowców, nie zaleca się kupowania specjalnego obuwia dla osób z supinacją, ale postawienie na buty sportowe do biegania neutralne i dobranie do nich odpowiednich wkładek. To stanowi klucz do tego, by móc rozwiązać problem i wyeliminować skutki niewłaściwie stawianej stopy. Jeśli widzimy, że nasze buty do biegania, ale nawet i te na co dzień niszczą się po zewnętrznej stronie, walczymy z bólem kolan, stawu skokowego, bioder, a nawet i kręgosłupa, na pewno warto odwiedzić lekarza ortopedę, który na pewno postawi diagnozę i zastosuje dla nas stosowne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *