Bieganie stało się bardzo modne i popularne. Na ulicach miast możemy spotkać dziesiątki biegaczy pokonujących wyznaczone sobie dystanse, biorących udział w różnego rodzaju zawodach biegowych. Wielu jednak amatorów popełnia ogromne błędy, a to sprawia, że na dłuższą metę bieganie przynosi więcej szkody, niż pożytku. Warto więc zaznajomić się nieco w temacie i poznać najważniejsze wskazówki, co robić, by bieganie było przyjemne, efektywne, a do tego również i zdrowe!
***
To, że warto biegać, wie chyba każdy. Bieganie wpływa pozytywnie na pracę naszego serca, płuc i całego krwiobiegu. Zwiększa naszą wytrzymałość i siłę. Pozwala nam zachować dobrą formę i utrzymać odpowiednią figurę. Bieganie gwarantuje nam dużą dawkę endorfin, które sprawiają, ze jesteśmy szczęśliwi. Mimo zmęczenia organizmu daje energię, chęci do życia i działania. Bieganie pozwala nam walczyć ze samym sobą i pokonywać słabości. Mobilizuje nas do działania i sprawia, że sport staje się częścią naszego życia.
W przypadku osób, które rozpoczynają przygodę z bieganiem, ważne informacje, które stanowią wskazówki, jak biegać mądrze i odpowiednio są priorytetem. Poniżej je zestawiamy, mając nadzieję, że okażą się być niezwykle pomocne w pierwszych miesiącach rozpoczętej przygody z bieganiem, a potem oczywiście dalej trzeba je praktykować, ale to już będziemy doskonale wiedzieli.
- Nie jemy na godzinę przed biegiem
Temat jedzenia spędza wielu osobom sen z powiek, bowiem nigdy nie wiemy, kiedy biegać po jedzeniu, co jeść, czy lepiej na czczo, czy po posiłku. Dylematów jest co nie miara. W kwestii czasu, kiedy zjeść, nie powinno to być tuż przed biegiem. Najlepiej zjeść około 1,5 godziny wcześniej. Jeśli zjemy przed rozpoczęciem biegu, organizm nadal będzie trawił posiłek, a to sprawi, że nie będzie w stanie całej swojej energii spożytkować na aktywności, a do tego pojawiające się problemy żołądkowe mogą stać się normą.
- Rozgrzewka to podstawa
Nigdy nie powinniśmy zapominać o rozgrzewce, jeśli nie chcemy nabawić się kontuzji. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że brak odpowiedniej rozgrzewki może przyczynić się zarówno do słabej jakości biegu, jak również i do różnego rodzaju przypadłości ze strony mięśni oraz ze strony aparatu ruchu. Przed biegiem należy rozgrzać całe ciało, potruchtać, rozciągnąć się i odpowiednio przygotowanym rozpocząć start.
- Dobre buty
W bieganiu buty stanowią element nadrzędny, na jakim należy w pełni się skupić. Dlaczego biegać powinniśmy w obuwiu do tego przystosowanym? Bo dzięki temu chronimy nasze stawy przed obciążeniem i różnego rodzaju kontuzjami. Buty do biegania powinny mieć dobrą amortyzację, powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju stopy, w końcu powinny zapewnić nam maksimum komfortu i wygody podczas biegania.
- Technika biegu
Technika biegu jest niezwykle ważna, jeśli chcemy biegać dobrze i zdrowo. Odpowiednie stawianie stopy, głowa wpatrzona przed siebie, klatka wypchnięta do przodu. Warto pamiętać o tym, by nie unosić zbyt wysoko stóp, by mocno odbijać się od podłoża. Tych elementów jest wiele i wszystkie razem decydują o szybkości i jakości naszego biegu, jak również i samym jego komforcie.
- Cele biegowe to element nadrzędny
Z pewnością kiedy zaczynasz biegać zadajesz sobie jedno, zasadnicze pytanie – jak biegać szybciej? Wiadomo, iż każdy z nas chce szybciej, mocniej, bardziej intensywnie i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Warto postawić sobie cele i konsekwentnie do nich zmierzać. Oczywiście nie od razu wyznaczamy coś, co jest praktycznie nierealne w danej chwili do wykonania, ale krok po kroku małymi celami możemy zmierzać ku temu największemu. Jeśli mamy cel, łatwiej jest nam realizować założenia treningowe.
- Nawadnianie się
Biegając, odpowiednie nawodnienie to bardzo ważny element, szczególnie istotny w okresie letnim. Kiedy biegamy, warto mieć przy sobie butelkę z wodą, by małymi łykami uzupełniać to, co pocąc się tracimy. Odwodnienie organizmu w trakcie biegu, szczególnie na dłuższym dystansie może pojawić się szybciej, niż moglibyśmy się tego spodziewać.
- Ciekawe trasy biegowe
Ciekawa trasa to często połowa sukcesu. Nie warto biegać stale tą samą drogą, bo w pewnym momencie zaczyna nas ona nudzić. Stawiajmy na różnorodność, wybierajmy wciąż nowe odcinki, starajmy się wcześniej zapoznać z terenem, tak, aby biegnąć mieć ciekawe widoki, różne odcinki, wiele możliwości biegu. Dlaczego biegać wciąż inaczej? Bo w ten sposób będziemy mieć chęci do odkrywania wciąż nowych miejsc i tras, a nie stale biegać tak samo i liczyć tylko kilometry, aż trening się skończy. Bo na tym chyba nie powinno to polegać prawda?
- Muzyka
Muzyka w trakcie biegania, szczególnie gdy mówimy o samotnych treningach odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niej zapominamy o tym, że musimy dać z siebie dużo energii, że mamy do pokonania daleką trasę, że czeka nas nie lada wyzwanie. Jak biegać szybciej? Z muzyką, która nam towarzyszy, bo dzięki niej często wchodzimy w zupełnie inny świat, zupełnie zapominając o tym, że trzeba biec. Wtedy nogi same nas niosą.
- Bieganie adekwatne do celu
Jedni biegają by schudnąć, inni by nabrać kondycji, jeszcze inni taki mają sposób na życie, na zarabianie pieniędzy, na realizowanie swoich założeń. W zależności od tego, jaki mamy cel, tak też należy się do niego przygotować. Jeśli nasze bieganie ma na celu pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy, wówczas powinniśmy biegać wolno, a długo bowiem organizm potrzebuje czasu, by móc zacząć spalać zbędną tkankę tłuszczową. Jeśli chcemy biegać szybciej, musimy robić interwały i podbiegi oraz różnorodne treningi, by móc nauczyć się odpowiednio gospodarować zasobami tlenu w organizmie.
- Bieganie w grupie
Samemu często ciężko się zmobilizować, by wyjść biegać. Dlaczego więc biegać w grupie? Bo wtedy trening wygląda ciekawiej, mamy większe zaparcie, możemy dać z siebie zdecydowanie więcej. Może w naszym mieście istniej grupa osób, która biega i warto do niej dołączyć? Może wyciągnijmy na trening przyjaciółkę i wspólnie zacznijmy biegać? Możliwości jest naprawdę bardzo dużo.
- Wewnętrzny dialog
Biegając bardzo często prowadzimy ze sobą wewnętrzny dialog. Jeśli będzie on opierał się na słowach nie dam rady, już nie mogę, nie mam sił, to tak właśnie jest. Warto więc myśleć pozytywnie i te słowa zamieniać na dam radę, jeszcze trochę, mam siłę, pokonam wszystko, jestem wielki.
Jeśli o powyższych zasadach będziemy pamiętali, z całą pewnością bieganie stanie się prawdziwą przyjemnością, bez której już w bardzo szybkim czasie nie będziemy wyobrażali sobie życia. Najważniejsze to mieć mobilizację, postawić sobie cele i nie wymagać od siebie więcej, niż możemy osiągnąć. Aby się nie demotywować, zaczynajmy powoli, krótkie dystanse i z każdym kolejnym treningiem delikatnie je wydłużajmy. Tylko w taki sposób będziemy w pełni zadowoleni i usatysfakcjonowani, a jogging stanie się naszą codziennością.