Zalety treningu interwałowego

Na temat treningu interwałowego mówi się bardzo dużo i z całą pewnością jest on rozwiązaniem skierowanym dla osób chcących poprawić swoje wyniki w bieganiu. Interwały niosą za sobą mnóstwo zalet, mimo że sam trening z pewnością nie należy do łatwych i przyjemnych. Choć odbywa się on poza naszą strefą komfortu, to jednak dla osób chcących poprawiać ,,życiówki” jest on niezbędny.

***

Zalety interwałów

Treningi interwałowe poprawiają przede wszystkim wydolność tlenową. Dzięki takim szybkim odcinkom, pobudzamy do pracy cały organizm, zarówno pod kątem naszego wyglądu, a więc walki z kilogramami, jak również i samego samopoczucia, a więc zyskania dużej dawki endorfin na cały dzień. Interwały poprawiają krążenie krwi, pomagają tkankom szybciej się regenerować. Taki trening to zwiększony metabolizm, lepsza kondycja, czy możliwość utrzymania szybszego tempa przez dłuższy odcinek drogi. Taki rodzaj treningu poprawia pracę układu oddechowego, chroni przed wystąpieniem różnego rodzaju chorób, pozwala zyskać więcej siły, prędkości i wytrzymałości. I choć prawdą jest, że po takim treningu organizm jest totalnie wykończony, to jednak po jednym lub dwóch dniach przychodzi nagły skok energii i siły, a my czujemy jeszcze większą moc. Każdy taki trening przybliża nas bardziej do uzyskania celu, jaki zakładamy sobie na najbliższe starty.

Dlaczego warto robić interwały?

Bo właśnie dzięki nim możemy przyspieszać. To one sprawiają, że nie stoimy w miejscu i nie truchtamy wciąż z taką samą prędkością, ale rozwijamy się, oczekujemy od siebie coraz więcej, a więc i tym samym musimy ostro działać, by zobaczyć efekt.

Prawdą jest, że takie treningi są bardzo trudne, dlatego też nie można robić ich zbyt często, bo organizm nie będzie miał czasu na regenerację. Należy więc zaplanować jeden, ewentualnie dwa takie treningi tygodniowo i to absolutnie wystarczy. Grunt to być w pełni zwartym i gotowym by móc dać z siebie 100%. To stanowi element nadrzędny i na tym właśnie należy się skupić.

Jedna myśl na temat “Zalety treningu interwałowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *