Każdy biegacz wie lub powinien wiedzieć, że odpowiednie jedzenie stanowi ⅓ skuteczności, jeśli chodzi o osiągane wyniki. Dieta biegacza powinna być odpowiednio ułożona, tak, aby dostarczyć mu potrzebnej energii, a jednocześnie by nie powodować uczucia zmęczenia, zapchania, czy problemów żołądkowych. W każdym przypadku menu biegacza może być różne, bowiem każdy z nas toleruje coś innego i każdy preferuje też coś innego. Nie ma jednak wątpliwości, że zdrowe jedzenie to podstawa, jeśli chcemy osiągać lepsze efekty. Co jeść? Na co stawiać? Jakich zasad przestrzegać?
***
Jedzenie jest dla biegacza paliwem. W zależności od tego, co temu organizmowi dostarczymy, taką też będzie miał on do spożytkowania energię. O ile w przypadku osób będących na redukcji konieczne jest liczenie kalorii, ważenie produktów i przestrzeganie ujemnego bilansu kalorycznego, o tyle w przypadku biegania powinniśmy jeść tak, aby nie przytyć, ale jednocześnie by dać tyle paliwa, aby każdy trening można było wykonać na 100%. Jakich więc zasad należy przestrzegać?
- wsłuchujemy się w swoje ciało
Każdy sportowiec potrzebuje czegoś innego i dlatego też tak ważne jest to, aby wsłuchiwać się w swoje ciało i jeść tak, aby trening był przyjemnością, ale i by pozwolił nam zrobić go maksymalnie dobrze. Należy pod względem ilości jeść tak, by czuć się najedzonym, a nie przepełnionym, bo to najgorsze na co tylko możemy postawić. Jedni na śniadanie mogą zjeść na przykład owsiankę, z kolei inni jej nie tolerują, bo powoduje ona szaleństwo żołądkowe. Ważny jest nasz instynkt i to, co nam służy, bowiem tylko w taki sposób nasze menu będzie odpowiednie dla nas pod względem utrzymania odpowiedniej wagi i dostarczenia potrzebnego paliwa.
- wybieramy odpowiednie makroskładniki
Niezwykle ważne jest to, abyśmy układając swoje menu dobierali sobie odpowiednie makroskładniki w stosownej proporcji: białko, zdrowy tłuszcz, jak również i odpowiednie węglowodany złożone. Węgle są paliwem i na nie należy stawiać w pierwszej kolejności. Białko jest niezbędne dla mięśni, a zdrowe tłuszcze to coś niezbędnego dla naszego organizmu. Nie powinniśmy zapominać o niczym i jednego makroskładnika nie powinniśmy zastępować innym. Na pewno węgle są bardzo ważne, bo uzupełniają one zapasy glikogenu i przyspieszają nasze tempo treningu, a więc nie oszczędzamy ich, ale też zwracamy uwagę jakie to węglowodany są. Na pewno ryż brązowy będzie lepszym węglem, niż baton, prawda?
- jemy żywność zdrową, nieprzetworzoną
Na przestrzeni ostatniego czasu dużą popularnością cieszy się żywność przetworzona. Stawiamy na nią, bo można dany posiłek zrobić przede wszystkim szybko. Wybieramy też fast foody, bo to wydaje nam się smaczne i dostępne jest praktycznie od ręki. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, jak wiele jest tam składników, które są szkodliwe dla organizmu, które niczego dobrego nie wnoszą, nie dają energii i nie są w żaden sposób zdrowym posiłkiem. Im dieta jest mniej przetworzona, tym dla naszego organizmu jest to lepsze rozwiązanie.
- dostosowujemy posiłek do treningów
Bardzo często trenując regularnie i biorąc udział w zawodach, musimy dostosować naszemu menu pod bieganie. Czasami konieczny jest trening na czczo, czasami zjedzenie bardzo pożywnego śniadania, by móc za trzy godziny pobiec na maksymalnych obrotach, czasami ładowanie węglowodanów na kilka dni przed długim biegiem. Należy eksperymentować i patrzeć, co nam służy, co daje nam energię, co zaś jest złe dla naszego żołądka. Jeśli wypracujemy sobie odpowiednią metodę, wówczas będziemy wiedzieli, jak odpowiednio ustalać nasze menu.
- pozwalamy sobie na przyjemności
Biegając, nie musimy sztywno trzymać się określonych zasad i odpowiedniej ilości kalorii. Podstawą jest umiar we wszystkim. Biegacz trenując dużo treningów cardio może pozwolić sobie na ciastko czy białe pieczywo, bo z pewnością spali to podczas treningu.
Podsumowanie
Jak więc widać, kilka istotnych elementów, a z pewnością okażą się być one bardzo pomocne, jeśli w grę wchodzi odżywianie się biegacza. Warto o tym pamiętać, by móc zobaczyć istotne efekty. Nie same treningi dadzą nam pozytywne efekty, ale połączenie ich z odpowiednią dietą, daną ilością snu i zdrowym podejściem do całego tego tematu.