Zwolnienie lekarskie online? Zwolnienie chorobowe bez wychodzenia z domu!

Większość z nas pracuje, to naturalna kwestia wymagana do codziennego przeżycia. Jednoczeście wszyscy musimy niestety kiedyś zachorować – oby jak najlżej szczególnie w obecnie nieciekawych czasach.. W takim przypadku, musimy zachować się odpowiedzialnie i zostać w domu, aby nie rozprzestrzeniać choroby i nie narazić innych ludzi na niebezpieczeństwo zdrowotne. Aby to zrobić bez komplikacji w pracy, potrzebujemy zwolnienia wydanego przez lekarza. Takie zwolnienie nazywamy profesjonalnie zwolnieniem lekarskim a potocznie L4. Oczywiście wszyscy wiemy, jak działają przychodnie medyczne, a chęć uzyskania takiego zwolnienia wiąże się zwykle z ogromną stratą czasu i nerwów. Czy zatem jest sposób by otrzymać zwolnienie zdrowotne szybciej?

Co to są zwolnienia lekarskie?

Najnowsza technologia ułatwia nam uzyskanie zaświadczenia lekarskiego łatwiej i sprawniej. Powszechnieje coraz bardziej wydawanie zwanych internetowych zwolnień lekarskich (L4 online – czyli wydawanych przez Internet). W tym przypadku lekarz, bądź inny podmiot medyczny, na podstawie wywiadu z ubiegającym się o takie zaświadczenie, jest w stanie zapewnić nam oficjalny urlop chorobowy z pełną mocą prawną L4 wydanego tradycyjną metodą.

Czy internetowy urlop chorobowy jest legalny?

Oczywiście. Jedyna różnica występuje w formie dostarczenia takiego oświadczenia. Elektroniczne zwolnienie lekarskie zachowuje pełną moc tradycyjnego L4.

Online zwolnienie chorobowe i ZUS

Oczywiście wszyscy obawiamy się potencjalnych problemów z ZUSem, nieprawdaż? Zakład ubezpieczeń społecznych może sam lub na żądanie pracodawcy, zarządzić nam kontrolę podczas L4, upewniając się, że została wydana zgodnie z prawem i jej obostrzenia są przez nas spełniane. Więc jak ZUS zapatruje się do L4 wydawanego internetowo?

W żadnym wypadku ZUS nie powinien czepiać takiej metody zwolnienie chorobowego. Oczywiście, gdyby tylko zwolnienie chorobowe zostało wydane przez faktycznego licencjonowanego lekarza. Na pewno wielu z Was słyszało o zwolnieniach lekarskich na zawołanie, sprzedawanych z niewiadomych źródeł. I właśnie do takich niepewnych zwolnień, ZUS jak najbardziej mógłby mieć zastrzeżenia. Jeżeli jednak faktycznie istniejący lekarz wydał nam zwolnienie chorobowe – ZUS musi je uszanować.

Kontrola podczas zwolnienia lekarskiego online

Teoretycznie ZUS lub nasz pracodawca mogą w dowolnym momencie zażądać kontroli nad wypełnianiem L4 w domu. Jeśli jednak jesteśmy faktycznie chorzy, nie mamy się czego obawiać! Urzędnik musi sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy chorzy i czy nie wykonujemy żadnej dodatkowej pracy zarobkowej. Z drugiej strony jeśli zwolnienie trwa tylko kilka dni, ryzyko takiej kontroli jest praktycznie żadne.

Warto zauważyć, że podobną kontrolę można przeprowadzić zdalnie. ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) może przeprowadzić oficjalną kontrolę zwolnienia lekarskiego telefonicznie lub listownie.

Czy zwolnienie chorobowe online jest płatne?

Jeśli jesteśmy uprawnieni do wypłaty L4 z powodu konkretnej umowy z pracodawcą (umowa o pracę lub umowa zlecenia ze składkami chorobowymi), medyczne zwolnienie lekarskie online działa tak jak tradycyjny urlop chorobowy i jesteśmy uprawnieni do otrzymania określonej części wynagrodzenia.

Zwolnienie lekarskie online – ile może trwać?

W tej sprawie obowiązują tradycyjne zasady zwolnień. Teoretycznie możemy być uprawnieni do zwolnienia do 182 dni. Jednak o rzeczywistej długości zwolnienia chorobowego decyduje jak zawsze lekarz wystawiający oświadczenie na podstawie jego wniosków z wywiadu z nami. Warto przedyskutować z nim ewentualną możliwość przedłużenia L4.

Kiedy mamy prawo do zwolnienia chorobowego przez Internet?

Podobnie jak w przypadku regularnego zwolnienia chorobowego, jesteśmy do niego uprawnieni, jeśli nasze zdrowie uniemożliwia nam prawidłowe wypełnianie obowiązków zawodowych. Co więcej, zaletą zwolnień online w porównaniu ze zwolnieniami tradycyjnymi jest ich szybkość i nasze bezpieczeństwo, ponieważ nie musimy przeżywać karkołomnych w czasie choroby podróży do przychodni (w których siedzenie może tylko pogorszyć nasze zdrowie w dłuższym czasie!). A podczas choroby dodatkowy wysiłek jest ostatnią rzeczą, której potrzebujemy!

Branie zwolnień zdrowotnych online na dni poprzednie

Zwolnienie chorobowe online można wydać do 3 dni wstecz, w taki sam sposób jak tradycyjne zwolnienie chorobowe.

E-ZLA – internetowy urlop chorobowy

Podstawą prawną wydawania zwolnień lekarskich przez Internet jest tak zwany system e-ZLA. Na podstawie tego formularza lekarz po wywiadzie przeprowadzonym z nami zdalnie wypełnia formularz e-ZLA, wysyłając go jednocześnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i pracodawcy. Formularz ten musi być oficjalnie przestrzegany jako oświadczenie urlopu chorobowego i uprawnia nas do otrzymania zaświadczenia chorobowego.

Koronawirus i zwolnienie lekarskie

W ostatnim czasie najważniejsze pytania to, w jaki sposób mogą wziąć zwolnienie chorobowe w przypadku zakażenie koronawirusem. W kwarantannie nie możemy opuścić miejsca zamieszkania pod groźbą mandatu wynoszącego aż 30 000 PLN . W takim przypadku zwolnienie lekarskie online jest po prostu koniecznością, aby nie powodować niepotrzebnych komplikacji zawodowych, a jednocześnie by nie narażać się na dyskomfort związany z narażaniem się na mandat.

Gdzie uzyskać zaświadczenie lekarskie online?

Lekarz może wydać zwolnienie chorobowe drogą elektroniczną. To samo zwolnienie można również uzyskać w klinikach, które oferują usługi wydawania zwolnień online .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *